Prešov 22. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR-Milan Kapusta)

Rusínska platforma Okrúhly stôl Rusínov Slovenska (OSRS) na svojom zasadnutí v sobotu 21. septembra rozhodla o zriadení Výboru pre Sčítanie obyvateľstva, domov a bytov 2021. Má viesť propagačnú kampaň, ktorej cieľom je zvýšiť počet obyvateľov hlásiacich sa k rusínskej národnosti

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Pomôcť tomu má aj vyhlásenie roka 2020 za Rok rusínskej dediny. OSRS sa v sobotu zaoberal aj otázkou, ako môžu byť nadchádzajúce parlamentné voľby nápomocné rusínskej, ale i ostatným národnostným menšinám na Slovensku. Informoval o tom hovorca OSRS Peter Medviď.

“Rusíni sú jedinou národnostnou menšinou na Slovensku, ktorá vo všetkých troch sčítaniach obyvateľstva, ktoré sa na našom území robili po roku 1989, zaznamenala nárast,” informoval Medviď. OSRS však verí, že potenciál Rusínov na Slovensku je väčší. Podľa posledného sčítania sa k rusínskej národnostnej menšine, ako OSRS uviedol, prihlásilo 33.482 obyvateľov, no k rusínskemu materinskému jazyku až 55.469.

V snahe o podchytenie tejto kapacity má pomôcť novozvolený výbor, ktorý má realizovať propagačnú kampaň. V rámci nej sa okrem distribúcie podporných materiálov a mediálnych výstupov počíta aj s priamym oslovovaním starostov obcí a primátorov miest, v ktorých žije rusínska národnostná menšina.

Podporou má byť aj vyhlásenie roku 2020 za Rok rusínskej dediny. Jedným zo zámerov projektu je dostať do širšieho povedomia rusínske obce a región, v ktorom má rusínska menšina najväčšie zastúpenie. V neposlednom rade má tiež poukázať na potrebu väčšej podpory regionálneho rozvoja. “Tento región je v posledných desaťročiach zanedbávaný a prežíva silnú vlnu migrácie za prácou,” uviedol Medviď s tým, že táto situácia okrem iného posilňuje aj asimiláciu rusínskeho obyvateľstva.

OSRS sa v sobotu rozhodol tiež vyzvať politické strany, ktoré deklarujú záujem o národnostné menšiny, “aby otvorili tému prijatia zákona o národnostných menšinách a zmeny volebného systému, ktorý by umožnil národnostným menšinám voliť stanovený počet svojich poslancov NR SR na samostatných kandidátnych listinách”.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj