Bratislava 22. septembra 2019 (HSP/Foto:Screenshot)

Zväzky kľúčov a prístupové čipové karty by sa časom mohli stať minulosťou. Na inovatívnej vedeckej konferencii v Stockholme vedci predstavili podkožný čip implantovaný do ruky človeka. Užívateľ ho môže pripojiť k svojmu smartfónu a naprogramovať ho, alebo v ňom uchovávať dáta

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Daniela Simanová

Pre vstup do budovy, kancelárie či fitnescentra stačí priložiť ruku k senzoru a čipové karty a kľúče už ľudia potrebovať nebudú. Takto by mohol vyzerať život s podkožným čipom NFC. Jeho zavedenie bolestivé nie je a pripomína uštipnutie komárom, informuje lákavo RTVS.

Dobrovoľník, ktorý si nechal čip implantovať, hovorí, že tak urobil, aby objavil príležitosti, ktoré to môže priniesť. Úniku informácií sa nebojí. Čip slúži na platenie, identifikáciu, vstup, zábavu prostredníctvom sociálnych sietí, ale môže pomôcť aj v stave zdravotnej núdze. Ďalší expert za najhodnotnejšiu dimenziu považuje to, že implantáty budeme vedieť použiť na zdravotné záznamy. Podľa neho sa bude jednať o komplexné monitorovanie nášho zdravotného stavu v reálnom čase, čo bude údajne prelomové pre ľudské zdravie.

„Trend inteligentných podkožných čipov rastie. Už v roku 2017 si zamestnanci v americkej firme mohli prostredníctvom nich kúpiť jedlo, prihlásiť sa do počítača a používať kopírovacie zariadenie. Na technologických veľtrhoch v súčasnosti nie je problém nájsť dobrovoľníkov, ktorí si čip nechajú zaviesť priamo pred zrakmi verejnosti“, informuje na záver Daniela Simanová z RTVS.

Čo si však rojkovia z RTVS neuvedomujú, je, že nič nám negarantuje, že tu demokratické zriadenie bude naveky. A ak demokraciu vystrieda nejaký totalitný režim, ktorý sa rozhodne prenasledovať svojich odporcov, človeku sa môže potom ľahko stať, že sa nedostane nielen do kancelárie, ale ani do bytu, k peniazom, či do nemocnice. Pritom práve RTVS pravidelne prináša reportáže o ohrození demokracie v Európe, napríklad prostredníctvom hybridnej vojny autoritárskeho režimu Vladimíra Putina. Z tohto pohľadu mi kolektív RTVS iste dá za pravdu, že kým hybridné hrozby nepominú, s čipovaním by sa malo počkať.

Pavol Novák

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj