Luhansk 29. decembra 2018 (HSP/RusVesna/Foto:TASR/AP-Evgeniy Maloletka)

Portál RusVesna prináša správy z radov Luhanských ozbrojených síl, podplukovník Andrej Maročko informoval, že luhanská rozviedka pozná podrobnosti o pripravovanom ukrajinskom pláne útoku na Luhansk a Doneck. Rozviedka Luhanska získala plány ofenzívy pre 1., 2., a 3. mechanizovavaný prápor ukrajinskej 14. mechanizovanej brigády, tieto plány pre rozviedku Luhanska poskytol niekto z dôstojníkov 14. mechanizovanej brigády (môže ísť ale aj o ukrajinskú provokáciu)

Ilustračné foto

Podľa uvedených plánov má byť 14. mechanizovaná brigáda nasadená v priestore Popasnaja – Zolotoje s cieľom prerušiť cestné spojenie medzi Popasnou a Pervomajskom. Podľa Maročka v pláne ukrajinskej ofenzívy vidieť taktické znaky charakteristické pre činnosť jednotiek NATO.

Podplukovník Maročko potvrdil, že Ukrajinci pripravujú falošný útok za pomoci chemických zbraní, podľa vzoru sýrskych Bielych prilieb.

Ruský vojenský expert Konstantin Sivkov na portáli Politexpert tvrdí, že Ukrajinci sú pripravení k ofenzíve, cieľom ktorej bude odrezať Doneck a Luhansk od ruskej hranice. Podľa jeho slov Ukrajinci už skoncentrovali dostatok vojenských síl, v oblasti Donecka, tu je do boja pripravená 20 tisícová skupina ukrajinských vojakov, tí majú k dispozícii množstvo tankov, bojových transportérov, delostrelectva a mínometov.

Takéto zoskupenie podľa Sivkova stačí na to, aby sa Ukrajinci pokúsili vraziť klin medzi donecké a luhanské sily a roztrhnúť frontovú líniu. Následne by od seba oddelili Doneck a Luhansk, prenikli k ruskej hranici, a z krídiel by zaútočili na donecké i luhanské sily. 20 tisíc ukrajinských vojakov dokáže vytvoriť klin o hĺbke 60 kilometrov.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke vojenský analytik Konstantin Sivkov

Konstantin Sivkov uviedol, že v oblasti Mariupola sa stále nachádza skupina približne 12 tisíc ukrajinských vojakov, ktorí nedokázali vyplniť bojové úlohy v 2014 a 2015 roku. Sivkov tvrdí, že Ukrajinci zvýšili svoju bojaschopnosť, získali od Západu množstvo zbraní a západní inštruktori zvýšili profesionálnu úroveň ukrajinského dôstojníckeho zboru. Úroveň ukrajinských bojových síl však Sivkov celkovo považuje za nízku.

Podľa Sivkova Ukrajinci nemajú dostatok síl k tomu, aby uskutočnili plnohodnotnú bojovú operáciu. Útok na pozície Donecka a Luhanska, ktoré vybudovali vrstvený systém obrany a majú k dispozícii obrovské množstvo protitankových zbraní sa môže skončiť pre Ukrajinu veľmi krvavo. Prípadný rozpad frontovej línie po neúspechu ofenzívy by pravdepodobne znamenal koniec Porošenkovej vlády v Kyjeve. Takže podľa prognóz Sivkova, Ukrajinci budú pokračovať v malých provokáciach a svoje aktivity v šedej zóne, kde postupne obsadzujú všetky opustené oblasti (takýto postup je v rozpore s Minskými dohodami, donecké a luhanské velenie skoncipovalo svoju obranu na strategických bodoch, šedej zóne nekladú prílišný význam) budú v ukrajinských médiách predstavovať ako ukrajinské úspechy.

Konstantin Sivkov tvrdí, že obrancovia Donecka a Luhanska sú vysokomotivovaní, v prípade konfliktu určite prídu Donecku a Luhansku na pomoc aj dobrovoľníci z Ruska. Podľa Sivkova však Ukrajinci nezačnú ofenzívu, budú pokračovať provokácie na úrovni rôt alebo družstiev, dôvodom napätia na frontovej línii Donecka a Luhanska sú približujúce sa ukrajinské prezidentské voľby. Porošenko sa chce silou mocou udržať vo funkcii ukrajinského prezidenta, k tomu potrebuje zvýšiť svoj politický rating ako obranca ukrajinskej štátnosti. Životy prostých ukrajinských vojakov sú mu ľahostajné.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ukrajinský prezident Petro Porošenko

Portál Iarex informuje o slovách Alexandra Borodaja, hlavy Zväzu dobrovoľníkov Donbasu, ktorý potvrdil, že “ruskí dobrovoľníci už majú zbalené” a sú pripravení okamžite prísť Donecku a Luhansku na pomoc proti ukrajinskej agresii.

Doneck a Luhansk má vo svojich skladoch dostatok zbraní, takže takmer okamžitý príchod dvoch taktických práporov ruských dobrovoľníkov na líniu frontu môže mať okamžitý dopad na bojové dianie. Podľa vojenských odborníkov Zväzu dobrovoľníkov Donbasu, prví ruskí dobrovoľníci dokážu zasiahnuť do bojov už niekoľko hodín po začatí ukrajinskej ofenzívy, do troch dní, budú stáť Ukrajinci pred skúsenými, motivovanými a dobre vyzbrojenými ruskými dobrovoľníkmi.

V minulosti sa stretnutie ukrajinských vojakov a nacistov z Pravého Sektora či Azova s ruskými dobrovoľníkmi v Debalceve alebo Ilovajsku skončilo pre ukrajinskú stranu tragicky. Pokiaľ bežní ukrajinskí vojaci mohli rátať s možnosťou zajatia, členovia Pravého sektoru a dobrovoľníckych bataliónov takúto možnosť nemali, väčšina z nich bola tvrdo zlikvidovaná.


Zdroj