Bratislava 27. apríla 2019 (HSP/Foto: SITA/Diana Černáková/VOX)

Prezidentské voľby ukázali hnutiu Sme rodina Borisa Kollára jeden smutný fakt. Ukázali, že jeho voliči budú radšej voliť Zuzanu Čaputovú ako Milana Krajniaka. Ten skončil so symbolickým výsledkom, ktorý hlboko podliezol aktuálne preferencie strany Sme rodina. Zopakuje sa tento trend aj v parlamentných voľbách? Keď bol pre voličov Sme rodina zaujímavý ako prezident Kiskov klon, bude pre nich zaujímavý originál? Pridajú sa národne orientovaní voliči radšej k Harabinovi?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Boris Kollár

Redakcii hlavných správ sa podarilo získať analytické dáta agentúry VOX (voxprieskum.sk), ktoré dokážu odpovedať na tieto otázky. Údaje sú aktuálne k 25.4.2019.

Ako rástlo hnutie Sme rodina od volieb 2016

Hnutie Sme rodina sa javí ako rastúce a prosperujúce hnutie. Ich volebný výsledok v parlamentných voľbách v roku 2016 bol 6,62%. Podľa posledného prieskumu agentúry Focus z apríla 2019 sú aktuálne preferencie hnutia 9,4 % (v intervale spoľahlivosti 7,3% – 11,6%).

Údaje od agentúry VOX detailne vysvetľujú, z akých zdrojov narástli preferencie hnutia. Graf ukazuje, že hnutie je atraktívne hlavne pre voličov Smer-SD. Potom Oľano-Nova, SNS, KDH, SaS, ĽSNS a aj ľudí, ktorí v predošlých voľbách nevolili. Stabilné jadro voličov Sme rodina tvorí 47% ich súčasnej preferencie, čo je veľmi dobrý výsledok.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf 1

Kam sa rozpadá Sme rodina?

Ako už bolo naznačené v úvode, vstupom nových aktérov na slovenskú politickú scénu sa migrácii voličov nevyhne ani hnutie Sme rodina. Najviac pôvodných voličov Sme rodina si vezme strana Andreja Kisku (až 36%). Tento trend sa ukázal už v prezidentských voľbách, keď kandidáta hnutia nepodporilo veľa ich vlastných voličov. Ako  ďalej ukazuje graf, 8 % pôvodných voličov Sme rodina by si radšej vybralo stranu Štefana Harabina, 6 % inklinuje k stále aktívnejšej koalícii PS a Spolu.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Graf 2

Vstupom Andreja Kisku a Štefana Harabina do parlamentného politického ringu sa preferencie hnutia Sme rodina zásadne zmenia smerom nadol. Z aktuálnych 9,4 %, ktoré sú zaručene ilúziou (Kiska už ohlásil, že zakladá stranu a potvrdil, že stranu zakladá aj Harabin), klesnú na približne 5,4 %.

Podľa šéfa agentúry VOX Michala Nováka sú preferencie strán Andreja Kisku a Štefana Harabina merané ako natívne. Sú založené na prirodzenej sympatii respondentov. Bolo by nebezpečné podceniť to, ako sa Andrej Kiska a jeho marketéri pripravia na kampaň. Je možné, že úbytok Sme rodina ku Kiskovej strane bude vyšší. Tým aj preferencie hnutia klesnú. Klesnú pod 5% a hnutie Sme rodina pôjde z parlamentu?


Zdroj