Kábul 18. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Stretnutie medzi hnutím Taliban a delegáciou afganskej vlády zamerané na ukončenie viac ako 17 rokov trvajúcej vojny v krajine odložili pre výhrady k veľkosti kábulskej delegácie. Informovala o tom vo štvrtok agentúra Reuters s odvolaním sa na diplomatov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Rozhovory sa mali začať v piatok v katarskej Dauhe, ale vysokopostavený vládny predstaviteľ v Kábule uviedol, že “stretnutie je zatiaľ zrušené a prepracúvajú sa detaily”.

Afganským delegátom, ktorí mali do Dauhy odletieť vo štvrtok, oznámili, že cesta sa dokladá a diskutuje sa o nových termínoch. “Vláda bude musieť zmeniť zloženie delegácie, aby sa stretnutie mohlo uskutočniť,” uviedol západný diplomat v Kábule pod podmienkou anonymity.

Predstavitelia vlády afganského prezidenta Ašrafa Ghaního v utorok oznámili, že na tzv. vnútroafganské rozhovory vyšlú delegáciu pozostávajúcu okrem iného aj z prominentných Afgancov, opozičných politikov a aktivistov občianskej spoločnosti. Zoznam vládnych delegátov však nakoniec pozostával až z 250 osôb, na čo predstavitelia Talibanu reagovali tým, že to nie je “normálne” a že sa “neplánujú” stretnúť s takým veľkým množstvom ľudí.

Taliban dlhodobo odmietal začať priame rokovania s afganskou vládou, ktorú toto islamistické hnutie označuje za bábkový režim.

Spojené štáty začali priame rokovania s Talibanom v júli 2018. V poradí šieste kolo rozhovorov americkej delegácie s poprednými predstaviteľmi hnutia Taliban sa začalo v Dauhe 25. februára a trvalo do 12. marca. Podľa Talibanu sa na stretnutiach zoširoka preberali dve témy: stiahnutie všetkých zahraničných vojakov z Afganistanu a to, aby sa krajina nestala bezpečným útočiskom pre teroristov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj