Román Chrám Matky Božej v Paríži je po požiari v Notre-Dame bestellerom

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Paríž 16. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/Archív)

Román Chrám Matky Božej v Paríži od spisovateľa Victora Huga, ktorému dominuje v súčasnosti požiarom spustošená katedrála Notre-Dame, sa vo svojej pôvodnej verzii ocitol v utorok na samotnom vrchole rebríčka aktuálne najpredávanejších kníh francúzskej verzie internetového obchodu Amazon

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Victor Hugo

Úspešnou v predajnosti je aj anglická verzia tohto románu, ktorá na rovnakej platforme vedie v kategórii označenej ako historická fikcia.


Román Chrám Matky Božej v Paríži bol publikovaný v roku 1831. Tento príbeh o hrbatom Quasimodovi, zvonárovi v katedrále Notre-Dame, a krásnej cigánke Esmeralde, dopomohol v 19. storočí k rozsiahlej obnove katedrály, priblížila agentúra AP.

Počas Veľkej francúzskej revolúcie v roku 1793 bola totiž katedrála zničená a vyrabovaná. Po revolúcii sa nachádzala v dezolátnom stave – zbúrané steny zakrývali tapisérie, okná a vitráže boli vytlčené – a reálne sa uvažovalo o jej zbúraní.

Katedrále však pomohol práve Hugov román Chrám Matky Božej v Paríži. Vďaka nemu sa podarilo vyvolať záujem verejnosti o jej osud a získať formou verejnej zbierky peniaze potrebné na jej obnovu.

Rozsiahly požiar, ktorý katedrálu Notre-Dame zachvátil v pondelok večer, sa hasičom podarilo v utorok úplne uhasiť. Zhorela však drevená strecha katedrály a drevená vežička z 19. storočia.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj