Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)

Aby sa ľudia vedeli v prezidentských voľbách dobre rozhodnúť, je potrebné, aby poznali hodnotové zakotvenie jednotlivých kandidátov. Dnes si rozoberieme kandidáta Roberta Mistríka a jeho vzťah k LGBTI agende

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Mistrík

Kandidát na prezidenta Robert Mistrík sa v súčasnosti, krátko pred voľbami, snaží tváriť ako umiernený liberál, sťa by až konzervatívec. Zrejme sa tak snaží osloviť celé politické spektrum a “vyhovieť každému,” podobne ako kandidát na prezidenta v Českej republike Jíří Drahoš (taktiež vedec) v uplynulých voľbách. Pozrime sa však bližšie na jeho činy a vyjadrenia.

V roku 2009 založil Mistrík spolu s Richardom Sulíkom stranu Sloboda s solidarita(SaS). Medzi hlavné body programu strany patrili dekriminalizácia marihuany a registrované partnerstvá pre homosexuálne páry. Mistrík teda ako spoluzakladateľ a člen strany SaS musel s týmito bodmi súhlasiť. Zo strany SaS vystúpil až v roku 2012.

Liberál Mistrík sa k tejto téme vyjadril pre médiá aj minulý rok, no bol už dosť umiernenejší. Nepovedal síce priamo, že chce presadzovať tieto zvrátené úchylky, no čo-to naznačil.

Mistrík síce uznáva, že manželstvo musí byť vyhradené pre zväzok muža a ženy, no podľa neho je už nová doba a preto by Slovensko malo priznať homosexuálnym párom väčšie práva.

V západných krajinám sa však takéto konanie všetkým vypomstilo. Najprv to boli len registrované partnerstvá a neskôr tzv. salámovou metódou sa začali pridávať manželstvá homosexuálov, či dokonca adopcie detí homosexuálnym párom. Mistrík však tvrdí, že Slovensko bude výnimka a žiadna salámová metóda nenastane.

Pre konzervatívnych a kresťanských voličov (teda pre drvivú väčšinu obyvateľov Slovenska) sú však registrované partnerstvá neprijateľné. Homosexuáli majú totiž už teraz rovnaké práva ako každý iný občan Slovenska. Registrované partnerstvo je nadprávo, ktoré je presadzované extrémnym hnutím LGBTI.

Je poľutovaniahodné, že Roberta Mistríka zvažuje v prezidentských voľbách podporiť aj kresťanská strana KDH pod vedením Alojza Hlinu, lebo vraj nechcú, aby vyhral Štefan Harabin, preto musia podporiť najsilnejšieho opozičného kandidáta. Na kresťanské hodnoty akosi Hlina zabudol.

Robert Mistrík sa “blysol” aj vyjadrením, ktoré naznačuje, že má vrúcny vzťah k príchodu imigrantov. Tvrdí, že migrácia sa nedá vyriešiť plotmi a podľa Mistríka  “multikulturalizmus obohacuje krajinu.” Viac sa dočítate tu.

Samuel Gdovin


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj