Jesenské 13. februára 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Nielen avizovaný nový investor zameraný na výrobu karavanov, ale aj vznikajúce sociálne podniky by mohli v najbližšom čase znížiť stále pomerne vysokú nezamestnanosť v okrese Rimavská Sobota. Podnikov má byť zatiaľ v regióne sedem a prácu v nich môžu nájsť najmä dlhodobo nezamestnaní, ktorých je v okrese približne 3400, čo tvorí asi 60 % všetkých nezamestnaných

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter

“Investor, ktorý by chcel v Rimavskej Sobote vyrábať karavany, počíta s tým, že zamestná 500 ľudí, perspektívne až 1000,” povedal na stredajšej tlačovej konferencii po rokovaní vlády SR v obci Jesenské v okrese Rimavská Sobota minister práce, sociálnych vecí a rodiny Ján Richter. V sociálnych podnikoch sa počíta najskôr so zamestnávaním desiatok ľudí, čísla však po rozšírení počtu podnikov môžu dosiahnuť aj stovky.

“My sme už pred niekoľkými rokmi založili v obci podnik verejnoprospešných služieb, ktorý sa nám osvedčil. Aktuálne zamestnávame päť ľudí a ponúkame už aj služby pre obyvateľov. Títo ľudia pracujú na upratovaní obce, spravujú a udržiavajú obecné budovy, obyvateľom pomáhajú napríklad pri sezónnych poľnohospodárskych prácach,” povedal pre TASR Gabriel Mihályi, starosta obce Jesenské, ktorý tiež počíta s vytvorením sociálneho podniku.

V okrese Rimavská Sobota bola ešte v máji 2016 nezamestnanosť 25,87 %, do konca roku 2018 klesla na 16,15 % a bez práce tak bolo 6403 ľudí. Aj napriek zložitej sociálnej štruktúre obyvateľstva regiónu, keď podstatnú časť nezamestnaných tvoria Rómovia so základným alebo neúplným základným vzdelaním, počítajú predstavitelia štátu i miestnej verejnej správy s tým, že sa im nezamestnanosť podarí ešte znížiť.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj