Bratislava 9. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Jakub Kotian)

Prezident Slovenskej komory učiteľov Vladimír Crmoman tvrdí, že toto opatrenie malo byť zavedené už dávno

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke priestory novej učebne katedry architektúry Stavebnej fakulty Slovenskej technickej univerzity (STU) vybavenej 3D tlačiarňami a technológiami virtuálnej reality

Sprísnením podmienok výberu riaditeľov škôl a školských zariadení a obmedzením ich funkčného obdobia na najviac tri funkčné obdobia po sebe by sa mala zlepšiť kvalita riadenia škôl a školských zariadení. Navrhujú to poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti. Na júnovú schôdzu parlamentu predkladajú návrh novely zákona o štátnej správe v školstve. OĽaNO chce sprísnením podmienok výberu riaditeľov zamedziť tomu, aby sa tá istá osoba nemohla „zabetónovať“ na poste riaditeľa na neobmedzený počet funkčných období, počas ktorých by mohla sledovať skôr ciele vlastné, ako ciele školy a najmä detí – žiakov.

Opoziční poslanci tiež navrhujú, aby uchádzač o post riaditeľa tej istej školy alebo školského zariadenia, ktorý kandiduje v poradí už tretí raz po sebe, musel byť schválený vyšším počtom hlasov výberovej komisie, a to trojpätinovým. Účinnosť novely navrhujú na 1. novembra 2019.

Podľa predsedu Odborového zväzu pracovníkov školstva a vedy na Slovensku Pavla Ondeka tu podobný pokus už bol, keď bol ministrom školstva Martin Fronc. Ondek tvrdí, že si treba uvedomiť, že riaditeľ môže byť hocikedy odvolaný. Najväčší problém vidí v činnosti rady školy – mala by byť posilnená. Rada školy je poradný samosprávny orgán, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy a záujmy žiakov, rodičov, pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov v oblasti výchovy a vzdelávania. Plní funkciu verejnej kontroly, posudzuje a vyjadruje sa k činnosti škôl, školských zariadení, orgánov miestnej štátnej správy, orgánov obcí a samosprávnych krajov z pohľadu školskej problematiky. Za najväčšiu právomoc rady školy sa považuje možnosť odvolať a voliť riaditeľa školy.

„Obmedzenie funkčných období je racionálnym opatrením na zabránenie bezbrehej autokracie niektorých riaditeľov. Slovenská komora učiteľov toto opatrenie podporuje a dúfa, že to poslanci schvália,” uviedol pre agentúru SITA prezident komory Vladimír Crmoman. Toto opatrenia malo byť podľa neho zavedené už dávno. Zároveň je podľa Crmomana dôležité personálne posilniť postavenie pedagógov v rade školy, keďže momentálne sú tam len dvaja zástupcovia, kým zriaďovatelia tam majú napríklad štyroch, aby videli pedagógovia či robia riaditelia to, čo majú. Už v zákone o pedagogických a odborných zamestnancoch zdôrazňovali, aby bola zavedená spätná väzba pre riaditeľov vo forme dotazníkov. Nakoniec to neprešlo, čo je podľa nich škoda. „Problém je aj v tom, že nemá kto robiť riaditeľov, lebo nie sú dostatočne motivovaní,” uzavrel Crmoman.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj