Moskva 21. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP/RIA Novosti,Vladimir Rodionov,Presidential Press Service)

Riaditeľ ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB) Alexandr Bortnikov v utorok upozornil na zhromažďovanie sa islamistických extrémistov v pohraničnej oblasti na severe Afganistanu, informovala agentúra AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Alexandr Bortnikov

Bortnikov počas utorkovej návštevy Tadžikistanu uviedol, že v oblasti hraničiacej s bývalými sovietskymi štátmi v Strednej Ázii sa zhromaždilo približne 5000 bojovníkov, ktorí patria do skupiny pričlenenej k teroristickej organizácii Islamský štát (IS). Dodal, že väčšina týchto bojovníkov bojovala v radoch IS v Sýrii.

Bortnikov, ktorého vyjadrenie priniesli ruské tlačové agentúry, vyzval na prísnejšie kontroly na hraniciach s cieľom zabrániť presunu týchto bojovníkov z afganského územia.

Rusko má v Strednej Ázii významnú vojenskú prítomnosť vrátane niekoľkých vojenských základní.

Skupina militantov napojená na IS sa objavila v roku 2014 a odvoláva sa na historické územie Chorásán, ležiace v častiach Afganistanu, Iránu a Strednej Ázie.

Skupina vyjadrila v Sýrii a Iraku oddanosť k Islamskému štátu, ale pozostáva hlavne z nespokojných bývalých členov Talibanu a ďalších povstalcov z južnej a Strednej Ázie.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj