Bratislava 16. decembra 2018 (SITA/HSP/Foto: MO SR)

Ministerstvo obrany SR predložilo projekt transportérov 4×4 do medzirezortného pripomienkového konania. Rezort navrhuje vláde SR vyhlásiť na budúci rok verejnú súťaž, pretože ako uvádza sprievodný materiál, možností na nové transportéry je dostatočne veľa

Bojové obrnené vozidlo

Na menšie vozidlá plánuje rezort obrany vynaložiť do 782 miliónov eur, pričom je v cena započítaná aj logistická podpora, výcvik posádok či munícia. Vozidlo musí podľa ministerstva spĺňať niekoľko základných požiadaviek, okrem iného musí byť vyrobené alebo v užívaní členských štátov Severoatlantickej aliancie (NATO), respektíve Európskej únie (EÚ). Horizont dodania transportérov nemá presiahnuť rok 2029, pričom prvé vozidlá by dostali slovenskí vojaci v priebehu roka 2020, keď je naplánované spustenie sériovej výroby.

Ministerstvo od uznesenia vlády z roku 2017 testovalo viac ako desiatku vozidiel. Rezort zvažoval aj rovnakú možnosť ako pri transportéroch 8×8, teda vývoj a výskum.

“Na základe analýz možných spôsobov obstarania, vyhodnotení dostupných bojových obrnených vozidiel na platforme 4×4 a potencionálnych výrobcov takýchto vozidiel formou prieskumu trhu je pre Slovenskú republiku najvýhodnejší postup pomocou verejného obstarávania,” uvádza materiál. Celý proces medzinárodnej súťaže v prípade súhlasu vlády SR sa začne na budúci rok.

Nové transportéry 4×4 majú využívať aj slovenskí spojenci, čo bude jedna zo základných podmienok súťaže. “Podmienkou je, že budú ponuky obmedzené na vozidlá, ktoré sú vyrobené alebo využívané štátmi NATO a EÚ,” píše sa v dokumente.

Okrem iného tiež rezort žiada balistickú ochranu, schopnosť celoročnej prevádzky v náročných klimatických podmienkach, možnosti uloženia materiálu či ďalšej výzbroje a zbraní, základnú výzbroj. Ministerstvo počíta s možnosťou zapojenia domáceho zbrojárskeho priemyslu. Či pôjde o jestvujúce prevádzky, alebo projekt vytvorí ďalšie výrobné kapacity a pracovné miesta rezort neuvádza.

Na novú kolesovú techniku, vrátane väčších transportérov 8×8, počíta rezort s výdavkami cez 1,2 miliardy eur. Len nedávno pritom vládny kabinet odobril podpísanie príslušných zmlúv k stíhačkám F-16 Block 70/72 za 1,6 miliardy eur.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj