Revolver, ktorým sa zastrelil Vincent van Gogh, ide do dražby

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Paríž 4. apríla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/AP-Van Gogh Museum)

Revolver, ktorým si pravdepodobne vzal život holandský maliar Vincent van Gogh, pôjde 19. júna do dražby. Oznámila to parížska aukčná sieň Auction Art. Odhadovaná cena, podľa niektorých najslávnejšej zbrane v umeleckom prostredí, je 40-tisíc až 60-tisíc eur

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke autoportrét Vincenta van Gogha z roku 1887

Revolver Lefaucheux ráže sedem milimetrov objavil v roku 1965 farmár na poli pri dedine Auvers-sur-Oise severozápadne od Paríža, kde sa van Gogh v roku 1890 strelil do hrude. Dva dni nato zraneniam podľahol.

Verzie o maliarovej smrti sa však rozchádzajú. Historici uvádzajú ako jej príčinu samovraždu, podľa niektorých výskumov však van Gogha nešťastne postrelili dvaja chlapci. Revolver verejnosti prvý raz predstavili v roku 2012 a v roku 2016 bol súčasťou výstavy vo Van Goghovom múzeu v Amsterdame.

Informácie pochádzajú z agentúry AP a webstránky www.euronews.com.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj