Bratislava 1. novembra 2019 (HSP/Foto:Pixabay)

Dozvedeli sme sa to vo štvrtok v televízii TA3: vlani výrazne narástol odlev zisku zahraničných firiem podnikajúcich na Slovensku, až na vyše tri a pol miliardy eur. Vraj preto, že na Slovensku sa zhoršuje podnikateľské prostredie, rastú mzdy zamestnancov. Už viete, prečo treba voliť novú opozíciu a uťahovanie opaskov?

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Na každého z nás, vrátane nemluvniat, pripadne suma okolo 700 eur, ktorú si zahraničné spoločnosti zo Slovenska vlani odviezli v podobe dividend (alebo koloniálnej dane) do svojich domovských krajín. Kým v roku 2017 to dohromady bolo „len“ 2 808 miliónov eur, keď reinvestovaný bol zisk 992 miliónov eur, v roku 2018 už odtieklo do zahraničia až 3 624 miliónov eur, keď reinvestovaný zisk sa znížil len na 275 miliónov eur.

Dá sa teda konštatovať, že zahraničné spoločnosti sa vlani rozhodli na Slovensku menej investovať a viac zisku si odviezť domov. Prečo je to tak? Svetová banka hovorí o zhoršujúcom sa podnikateľskom prostredí na Slovensku, vraj dôvodom je aj problematické vymáhanie pohľadávok, či zdĺhavé čakanie na stavebné povolenia. Sú však tieto skutočnosti takými novinkami, o ktorých cudzinci doposiaľ nevedeli? Nebude problém niekde inde?

Klinec po hlavičke zrejme trafil ekonomický expert z Ekonomického ústavu SAV Viliam Páleník. V súvislosti s uvedenými číslami vidí podstatu toho „zhoršujúceho sa podnikateľského prostredia“ v niečom inom: „Zdražuje sa pracovná sila, keď cez rast minimálnej mzdy, rôzne príplatky za víkendy, noci, rôzne poukazy a podobne cena pracovnej sily narastá.“

Tak. A sme pri koreni veci. Problémom je, že sa zdvihla minimálna mzda a ľudia jednoducho majú príliš vysoké platy, taká je pravda. Keď chodia na nočné alebo pracujú cez víkendy, ešte za to chcú aj príplatky (!), niektorí si dovolia dokonca mať viacero detí, chodiť na dovolenky alebo brať si hypotéky… skrátka hýria, lebo majú tých peňazí, že nevedia čo s nimi a chudáci zahraniční podnikatelia potom ostanú len so žobráckym ziskom tri a pol miliardami eur. No môže sa im v takomto prípade niekto čudovať, že sa zľakli a berú si radšej takmer všetky svoje zarobené dukátiky k sebe domov, nechajú tu len minimum?

Nejaký konšpirátor, ktorý šíri hoaxy a dezinformácie a za všetkým by chcel vidieť nejaké nadnárodné sprisahanie, by určite povedal, že by bolo treba sa bližšie pozrieť na štruktúru tých odtekajúcich peňazí, a keby ich podstatnú časť tvorili položky od niekoľko málo globálnych spoločností, iste by hľadal za tým predvolebnú politickú objednávku, ale my nie sme konšpirátori, a preto nič také nenapíšeme.

Zato radšej napíšeme, že by sme sa mali aj my, Slovensko, od tých cudzincov poučiť. Naša nová, nastupujúca generácia politikov vidí vzor v bohatom a prosperujúcom Západe, tak sa ním konečne inšpirujme! Začnime konečne, tak ako oni, aj my vo väčšej miere sťahovať dividendy zo zahraničných pobočiek našich slovenských firiem, aby sme zvýšili blahobyt našich ľudí z týchto peňazí – a nie z peňazí úbohých zahraničných podnikateľov ich vyciciavaním cez nehorázne zvyšovanie minimálnej mzdy.

Lebo za vyciciavanie zahraničných podnikateľov príde vždy trest od neviditeľnej ruky trhu: „Chceš na výplatu príliš veľa? Nepáči sa ti, koľko dostávaš? Tak to dáme robiť niekomu inému, komu toľko stačiť bude.“

Ona to s nami nemyslí zle, tá neviditeľná ruka trhu, len ju musíme poslúchať a budeme sa mať dobre – skoro tak ako doteraz. Keď si zvolíme niektorú zo strán novej opozície, ktoré sa nehádajú, nekradnú a nerozhadzujú peniaze kam netreba, vtedy neviditeľná ruka trhu iste ocení, že podnikateľské prostredie sa zlepšuje a možno nám tu zahraniční vlastníci preinvestujú viac peňazí. Možno napríklad postavia novú halu, v ktorej budú tí skromnejší z nás (alebo niekto druhý, napríklad zo Srbska či Rumunska) montovať ďalšie krásne produkty, ktoré nám utešene zvýšia HDP a štatistiky, aké tu máme pekné platy.

Ale naopak, keby ste volili úplne zle, napríklad tých čo sa im meno nepatrí vysloviť, lebo sa s nimi nediskutuje, nevyjednáva ani nehlasuje, tak by sa mohla neviditeľná ruka trhu veľmi nahnevať. Zahraniční majitelia by si mohli odtiaľto zobrať úplne všetky zisky a nám by tu všetky tie haly mohli ostať na krku. Čo si zvolíte: poslušnosť alebo trest od pána?

Ivan Lehotský

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj