Košice 8. augusta 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR/HSP/Foto:TASR-Roman Hanc)

Zemplínske múzeum v Michalovciach, ktoré je kultúrnym zariadením Košického samosprávneho kraj (KSK), po štyroch rokoch otvorí svoje brány pre verejnosť. Začiatkom augusta ukončil zhotoviteľ druhú etapu jeho rekonštrukcie

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke zrekonštruovaný hlavný kaštieľ Zemplínskeho múzea v Michalovciach

V stredu 7. augusta bola stavba oficiálne prevzatá a Košický samosprávny kraj podal návrh na vydanie kolaudačného rozhodnutia. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa predsedu KSK Anna Činčárová.

Druhá etapa rekonštrukcie sa začala koncom apríla a stála 303-tisíc eur. V priebehu štyroch mesiacov opravil zhotoviteľ strechu a krov na hlavnom kaštieli, obnovená bola fasáda, interiérové schodiská, bleskozvod a pribudlo aj nové osvetlenie historickej budovy. Niektoré z prác bolo potrebné vykonať pre nevhodné stavebné úpravy v minulosti, pretože nerešpektovali historicky hodnotné časti budovy.

Slávnostné otvorenie zrekonštruovaných priestorov Zemplínskeho múzea v Michalovciach sa bude konať 21. septembra. Dovtedy chce múzeum pre návštevníkov pripraviť dve nové interaktívne expozície. Košický samosprávny kraj na ne vyčlenil zo svojho rozpočtu 228 tisíc eur.

“Mnohí Michalovčania možno už ani neverili, že sa dočkajú otvorenia kaštieľa Zemplínskeho múzea. Po tom, čo v roku 2016 pre chyby v projektovej dokumentácii musel kraj vracať eurofondy, práce na obnove múzea na dlhý čas zastavili. Tento zdedený problém bývalého vedenia sme sa snažili čo najskôr vyriešiť a sme radi, že dnes preberáme zrekonštruovaný kaštieľ a po kolaudačnom konaní bude múzeum opäť otvorené pre verejnosť,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Košický samosprávny kraj chce v modernizácii Zemplínskeho múzea v Michalovciach pokračovať. “Ešte v tomto roku budeme obstarávať celkovú rekonštrukciu zimnej záhrady. Opraviť chceme aj budovu starého kaštieľa a bývalú koniareň, v rámci ktorej prejde renováciou strecha, fasáda aj interiér. Po ukončení týchto prác budeme robiť parkové úpravy v areáli kaštieľa,” dodal Trnka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj