Káhira 17. apríla 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Egypt’s presidency media office)

Egypt v stredu stanovil termín referenda o význačných ústavných zmenách vrátane novelizácie, ktorá by umožnila predĺženie mandátu prezidenta Abdala Fattáha Sísího až do roku 2030, na 20.-22. apríla

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke egyptský prezident Abdal Fattáh Sísí

Oznámenie prišlo po tom, ako egyptský parlament v utorok s drvivou väčšinou schválil dané zmeny, a to napriek sťažnostiam kritikov, že ide o “nezákonné” opatrenia navrhnuté na to, aby “upevnili autoritatívny režim”.

Novelizácia predlžuje mandát prezidenta zo štyroch na šesť rokov, ale zachováva limit dvoch funkčných období. Na základe daných opatrení by bolo Sísího súčasné volebné obdobie predĺžené do roku 2024 a následne by mu bolo umožnené uchádzať sa o ďalšie šesťročné funkčné obdobie, informuje tlačová agentúra DPA.

Ústavné zmeny taktiež zahŕňajú ustanovenia, ktoré poskytnú armáde väčší vplyv v politickom živote, udelia Sísímu širšiu kontrolu nad justíciou a rozšíria právomoci vojenských súdov zaoberať sa civilistami.

Sísí ako šéf armády viedol v roku 2013 zvrhnutie zvoleného egyptského prezidenta Muhammada Mursího po masových protestoch proti vládnutiu tohto islamistického lídra.

Sísí zvíťazil vo voľbách v roku 2014 a opätovne ho zvolili za hlavu štátu v marci 2018, keď podľa oficiálnych výsledkov získal viac než 97 percent hlasov. Jeho vládu však veľmi kritizujú ľudskoprávne skupiny za represálie voči politickým oponentom. Druhá novelizácia by poskytla podmienky pre zriadenie vyššej parlamentnej komory.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj