Bratislava 11. septembra 2019 (HSP/Foto:TASR – Martin Baumann)

Anton Martvoň a Peter Sokol, podpredsedovia Národnej koalície, sa rozhodli podať na Generálnu prokuratúru SR a generálnemu prokurátorovi trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu “hanobenie národa, rasy a presvedčenia”. Uskutočnili tak v reakcii na negatívnu atmosféru na štadióne po zápase Slovenska s Maďarskom, kedy slovenskí Maďari vypískali slovenskú hymnu a rozpútavali viaceré konflikty

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke radosť slovenských futbalistov po víťazstve 2:1 v zápase kvalifikácie EURO 2020 vo futbale v E-skupine Maďarsko – Slovensko v Budapešti

Slovenský tím pondelňajší duel E-skupiny kvalifikácie ME 2020 na trávniku Maďarska nakoniec vyhral 2:1. Atmosféru na štadióne však slovenskí fanúšikovia ale ja hráči vnímali veľmi negatívne.

“Musím sa priznať, že hymnu som pre piskot ani nepočul. Nevedel som, či mám spievať alebo čo vlastne mám robiť. Nás to však ´vyhecovalo´ a už po rozcvičke sme sa namotivovali. Vraveli sme si, že sme určite lepší ako Maďari a dokážeme zvíťaziť,” uviedol pre agentúru SITA slovenský hráč Róbert Mak.

Trestné oznámenie

Podpredsedovia Národnej koalície upozornili, že takéto hanobenie slovenského národa a štátnych symbolov SR niektorými občanmi SR musí prestať. Anton Martvoň a Peter Sokol sa preto rozhodli podať na Generálnu prokuratúru SR a generálnemu prokurátorovi trestné oznámenie na neznámych páchateľov pre podozrenie zo spáchania trestného činu “Hanobenie národa, rasy a presvedčenia”.

“V zmysle § 423 ods. 1 Trestného zákona, ktorého sa mali dopustiť nám neznámi občania Slovenskej republiky maďarskej národnosti dňa 9.9.2019 na futbalovom zápase kvalifikácie EURO 2020 Maďarsko vs. Slovensko v Budapešti tým, že verejne hanobili nielen štátne symboly SR ako sú štátna hymna, štátna vlajka a štátny znak SR, pri ktorých pískali, používali hanebné gestá, i pokriky, ničili zástavy SR alebo mali prečiarknutý štátny znak SR na šáloch s nápisom „h..ovno“ v maďarčine, ale dokonca aj verejne hanobili a údajne inzultovali ponižujúcimi nadávkami občanov SR slovenskej národnosti nachádzajúcich sa ako fanúšikovia Slovenska na predmetnom futbalovom zápase vrátane rasistických inzultácií voči slovenskej futbalovej reprezentácie, na ktorú na záver po víťazstve z tribúny hádzali veci, hrubo hanlivo kričali a pľuli za súčasného ukazovania hanlivých gest,” napísal Anton Martvoň v príspevku na sociálnej sieti.

Martvoň zároveň pripomenul, že Trestný zákon, ako aj ostatné zákony majú osobnú pôsobnosť aj na konanie Slovákov v zahraničí, pokiaľ sa dopustia takýchto trestných činov a môžu byť za to aj trestne stíhaní. To sa malo stalo aj v Budapešti, kde slovenskí občania maďarskej národnosti hanobili slovenský národ a štátne symboly SR.

“Zákony musia platiť pre každého na Slovensku! Nemôže mať jedna menšina viac práv len preto, že majú ministrov a nemôžu si dovoľovať viac ako slovenská väčšina alebo ako iná menšina v SR. Všetci občania SR majú rovnaké práva i povinnosti v SR. Plne súhlasíme, keď je niekto odsúdený za verejné hanobenie rómskej, maďarskej alebo inej národnosti v SR, ale tak aj slovenskí občania s príslušnosťou k maďarskej menšine v SR, by mali byť rovnako a bez výnimky potrestaní za verejné hanobenie slovenského národa (resp. slovenskej národnosti) a za hanobenie Slovákov, či za hanobenie štátnych symbolov,” dodal.

Poslanec tiež vyzval slovenskú prokuratúru a políciu, aby na základe ich trestného oznámenia dôkladne preverila všetky kamerové záznamy a fotografické zábery z futbalového zápasu z médií a od usporiadateľov a vypočula svedkov zo slovenského diváckeho sektora z futbalového štadióna v Budapešti. A aby vypátrali, potrestali, či dokonca odsúdili páchateľov, ktorí verejne hanobili slovenský národ a štátne symboly SR.

“Zvlášť, keď pri dohliadaní nad bezpečnosťou tohto futbalového zápasu maďarskej polícii pomáhala aj slovenská polícia, ktorá to nejako prehliadla i keď boli vstupenky predávané na meno a priezvisko vopred a celý sektor bol pod dohľadom kamier v zmysle pravidiel FIFA a UEFA,” upozornil.

Martvoň tiež dúfa, že slovenská polícia bude v budúcnosti dôkladnejšie monitorovať aj futbalové zápasy DAC Dunajská Streda práve kvôli údajne množiacim sa podobným excesom jej fanúšikov aj na Slovensku. “Zákony musia platiť v SR pre všetkých bez rozdielov a to aj na juhu Slovenska, či pre občanov SR inej národnosti,” tvrdí poslanec a dodáva, že sme členmi EÚ a pokiaľ niekto nechce žiť na Slovensku, tak nech odíde žiť do Maďarska a nech si tam požiada o štátne občianstvo.

“No aj tam potom musí rešpektovať zákony chrániace maďarský národ a jeho symboly. Len primitív totiž píska na štátnu hymnu a hanobí obyvateľov svojej vlastnej krajiny, ktorej je i on občanom, lebo to je ako keby vypískal a hanobil sám seba.”

Konflikty v slovenskom sektore

Server Sport24 k zápasu uviedol, že polícia v pondelok disponovala informáciami o tom, že do sektora pre slovenských fanúšikov si kúpilo lístky viacero osôb zo Žitného ostrova, ktorí inklinujú ku Maďarsku. Tí mali dokonca rozpútavať konflikt a pískať počas slovenskej hymny, podobne ako množstvo maďarských priaznivcov. Priamo v slovenskom sektore dohliadala na bezpečnosť aj slovenská polícia.

Jeden z policajtov pre menovaný server uviedol, že polícia vedela, že “slovenskí občania, ktorí inklinujú k Maďarsku a môžu podporovať práve ich počas zápasu sa budú nachádzať v slovenskom sektore. Práve preto sa budeme my, ako slovenskí policajti nachádzať v tomto sektore. Budeme tam, aby sme predišli konfliktom,“ povedal pred kvalifikačným zápasom.

Fanúšikovský sektor Slovenska bol počas celého zápasu rozdelený na dve polovice, ktoré oddeľovali desiatky ťažkoodencov. “Na ľavej strane boli totiž odetí v čiernom „slovenskí“ Maďari a na pravej druhej skutoční slovenskí priaznivci,” dodáva portál.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj