Bratislava 13. júna 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

K zlepšeniu situácie marginalizovaných rómskych komunít by budúca prezidentka Zuzana Čaputová mohla prispievať svojimi postojmi k desegregácii, dekriminalizácii a integrácii týchto komunít. Konštatoval to splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity Ábel Ravasz v rozhovore pre agentúru SITA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Ábel Ravasz

Podľa neho tak pomôže presvedčiť väčšinové obyvateľstvo, že je to v prospech celej spoločnosti. Od novej hlavy štátu splnomocnenec pre rómske komunity takisto očakáva trošku menej všeobecných, celoplošných výrokov a viac aktívnej práce. “Tak, že sa stane prirodzenou súčasťou činnosti Prezidentského paláca. Potešil ma fakt, že pani prezidentka vytvorí zvláštny odbor pre národnostné menšiny a intenzívne sa chce venovať sociálnej oblasti. To sú dobré predpoklady, aby sme spoločne hľadali nové možnosti aktívnej práce aj s rómskou národnostnou menšinou a jej sociálne najslabšími členmi,” uviedol Ravasz.

Dodal, že jeho úrad s tímom prezidentky komunikuje od začiatku. “Chceme, aby bola spolupráca s naším úradom užšia. So mnou sa dá spolupracovať veľmi ľahko a verím, že vytvoríme dobrú spoluprácu,“ podotkol.

Budúca prezidentka SR Zuzana Čaputová minulý týždeň na svojom facebookovom profile predstavila špeciálny odborný poradný orgán pre oblasť menšín, ktorý zakladá.

„Počas kampane som hovorila, že chcem byť prezidentkou všetkých ľudí – nielen Slovákov a Sloveniek, ale aj ľudí, ktorí sa cítia byť súčasťou národnostných či iných etnických menšín, ktoré sú rovnocennou súčasťou Slovenska. Chcem počúvať aj ich hlas. Preto zakladám novú tradíciu a rozhodla som sa prizvať k spolupráci aj zástupcov a zástupkyne národnostných menšín a odborníčku pre oblasť nových menšín a menšinových práv. S expertným poradným výborom sa budem pravidelne stretávať, načúvať ich názorom a postojom. Je pre mňa dôležité, aby som rozumela situácii, potrebám a problémom, ktorým čelia obyvatelia a obyvateľky národnostných aj nových menšín na Slovensku. Veľmi si vážim ochotu nižšie menovaných odborníkov a odborníčok byť súčasťou tohto neformálneho poradného výboru,” vysvetlila svoje rozhodnutie na sociálnej sieti.

Zuzana Čaputová nahradí Andreja Kisku na poste prezidenta v sobotu 15. júna. Prezidentkou sa stane zložením prezidentského sľubu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj