Poprad 1.februára 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Radoslav Maťaš)

Úrad vlády pre investície a informatizáciu spustil špeciálnu webovú stránku www.smartcity.gov.sk, určenú pre mestá a obce, ktoré chcú byť Smart

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke podpredseda vlády SR pre investície a informatizáciu Richard Raši

Samosprávy či organizácie pôsobiace v nich tu nájdu všetky potrebné informácie a aktuálne výzvy na chytré a inteligentné riešenia na jednom mieste. Stránka má byť platformou, ktorá má pomôcť pri čerpaní prostriedkov z eurofondov na Smart riešenia.

Ako informoval podpredseda vlády pre investície a informatizáciu Richard Raši, mestá a obce často nemajú priestor a ani ľudské zdroje na to, aby sa vedeli zorientovať v ponuke aktuálnych Smart výziev, do ktorých sa môžu zapojiť a následne čerpať prostriedky na ich realizáciu. „Na stránke sa môžu zaregistrovať, nájsť si tam aktuálne výzvy zoradené podľa regiónov a nájdu tam aj úspešné Smart príklady zo Slovenska aj zo zahraničia. „Mnohokrát mestá a obce ani netušili, že môžu čerpať európske prostriedky na svoj rozvoj. Tu budú mať všetko na jednom mieste, čo vyplynulo z požiadavky Združenia miest a obcí Slovenska,“ doplnil Raši.

Jedným z miest, ktoré napreduje v oblasti informatizácie a chce byť Smart, je aj mesto Poprad. Tamojšia radnica sa chce zapojiť do aktuálnej výzvy Wifi pre Teba na vybudovanie bezplatnej wifi na verejne dostupných miestach. Mesto sa chce uchádzať o získanie nenávratného finančného príspevku 15-tisíc eur na zakúpenie hardvéru – routeru a realizáciu projektu. Ako informoval primátor Popradu Anton Danko na spoločnom štvrtkovom brífingu s podpredsedom vlády Rašim, Wifi pre Teba by chceli umiestniť do jednotlivých mestských častí. „Dohodli sme sa, že na základe našej spoločnej komunikácie zistíme, čo vie v tejto oblasti mesto Poprad získať, aby si ušetrilo svoje peniaze a zároveň prinieslo riešenia v oblasti informácie, ktoré pomôžu životu obyvateľov alebo pomôžu zberať dáta pre mesto, z ktorých bude vedieť určovať ciele do budúcnosti,” dodal Raši.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj