Rakúska vláda chce sprísniť tresty za sexuálne delikty

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Viedeň 13. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Rakúska pravicová vláda chce sprísniť tresty ukladané páchateľom sexuálnych deliktov a tiež poskytnúť väčšiu ochranu ich obetiam. Povedal to v pondelok rakúsky minister spravodlivosti Josef Moser, ktorého citovala agentúra DPA

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Reformný balík ešte musí odsúhlasiť rakúsky parlament. V súlade s ním by sa minimálny trest ukladaný za znásilnenie zvýšil z jedného na dva roky väzenia. Rovnaký trest stanovuje legislatíva v Nemecku či vo Švédsku, dopĺňa DPA. Osoby odsúdené za znásilnenie by zároveň z konania nemohli vyviaznuť len s podmienečným trestom, respektíve aspoň časť trestu by si museli odsedieť.

Páchatelia, ktorý by porušili zákaz priblíženia sa k obetiam, by museli zaplatiť pokutu vo výške prinajmenšom 2500 eur. Obete mrzačenia pohlavných orgánov či násilia spáchaného v mene cti si budú môcť zmeniť rodné číslo, aby tak ochránili svoju totožnosť.

Novela trestného zákonníka zároveň zmierni prísne pravidlá zaobchádzania s dôvernými informáciami o pacientoch, ktoré platia pre zdravotníkov, a to obzvlášť v prípade zamestnancov záchrannej služby, ktorí budú svedkami zneužívania detí.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj