Bratislava 16. augusta 2019 (HSP/Foto:Facebook, SITA-Martin Medňanský, TASR-Jakub Kotian)

Bloger a bezpečnostný analytik Radovan Bránik v piatok na sociálnej sieti uviedol, že 600-stranová komunikácia z mobilného telefónu Mariana Kočnera, z ktorej médiá zverejňujú krátke pasáže vybrané obsahuje aj časť, v ktorej sa vraj pojednáva o finančnej skupine Penta a jej investorovi Jaroslavovi Haščákovi. Bránik sa preto pýta, či Denník N vyjde na verejnosť aj s týmto správami

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Radovan Bránik

Bránik pripomína, že v spojitosti so získavaním kompromitujúcich materiálov Alenou Zsuzsovou, napríklad aj od predsedu parlamentu Andreja Danka, o ktorej píšu niektoré médiá, už informoval v minulosti vo svojich blogoch na základe vlastných zdrojov.

“Nerád, ale predsa pripomínam okrídlenú vetu: “ja som vám to o Dankovi a Zsuzsovej hovoril už dávno.” Nič to nemení na tom, že som nevychádzal z informácií uniknutých zo živého spisu, ale z informácií získaných a overených inou cestou. Vrátane detailov, ktoré sa v prepisoch vôbec nenachádzajú.”

“V tejto súvislosti mi napadajú – po prečítaní rozsiahleho zdôvodnenia toho, prečo vraj Denník N začal a bude pokračovať so zverejňovaním únikov – dve otázky. Prvou je, či zverejnia aj pasáž, v ktorej sa hovorí o Kočnerovom pobúrení smerom k Pente a Haščákovi, ktorého podozrieval z toho, že Danka pred Zsuzsovou varoval. Zatiaľ zrejme niekto vykúpil internety a nezmestilo sa,” podotýka ironicky Bránou.

Ďalšou, nemenej podstatnou, je podľa Bránika otázka, že ak ide skutočne o zverejňovanie únikov vo verejnom záujme, prečo si za ne musí verejnosť platiť. “Lebo ak ide skutočne o záujem verejnosti, tak celej, nielen tej, ktorá si platí predplatné.”

“Iba že by v skutočnosti išlo o iný záujem, a síce ekonomický, a nie verejnosti, ale vydavateľstva. Nič proti, naopak, držím palce – ale potom by bolo fér to povedať a nehrať s verejnosťou hru, v ktorej je akože zachraňovaná, ale iba tá jej časť, ktorá si uvedomelo kúpila predplatné. Komické na tom celom je, že prepisy unikajú zo spisu do Denníka N a z jeho platenej sekcie zas do diskusných vlákien neplatiacej verejnosti. Odvolávať sa na autorské práva zrejme nepomôže, keďže tie patria Kočnerovi a ostatným účastníkom komunikácií – a keďže ide údajne o verejný záujem, tak ani sťažovať sa na obchádzania paywallu by pri spore asi neobstálo.”

Médiá – predovšetkým Denník N a Aktuality.sk – tento týždeň začali so zverejňovaním políciou získanej komunikácie z mobilného telefónu Mariana Kočnera, ktorý polícii odovzdal Peter Tóth.

Najskôr sa objavili údajné správy o predstaviteľoch Smeru-SD, Andrejovi Dankovi z SNS či Bélovi Bugárovi z Mostu-Híd. Ešte predtým médiá zverejnili časti komunikácie Kočnera s podnikateľom Norbertom Bödörom, kde sa spomínali politici, sudcovia, prokurátori a údajne aj súčasný policajný prezident Lučanský.

Fico uviedol, že niektoré médiá vedú proti Smeru džihád

Predseda Smeru-SD Robert Fico odmieta, že by sa niekedy s obvineným Marianom K. stretol tak, ako je to opísané v uniknutej komunikácii z aplikácie Threema.

“Čokoľvek povie Marian K. na svoju obhajobu, je nezmysel. S jedinou výnimkou – ak je to proti Smeru. Vtedy, ak je to aj neoverené, je to podľa vás pravda,” vyčítal médiám predseda Smeru.

Kritizoval “verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie pána Mariana K.” médiami. Tie podľa neho vedú proti Smeru džihád.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Fico

„Čo je horšie pre opozíciu a médiá ktoré nás nenávidia je, že z nádejného kandidáta na premiéra sa stal narkoman a drogový díler, z prezidenta Kisku sa stal daňový a pozemkový podvodník. Trošku to odľahčím a poviem, že tento človek keby podnikal v pohrebníctve, tak mŕtvemu aj ponožky ukradne. Toto je obraz tých nových lídrov slovenskej opozície. Tá obsesia ktorú cítiť v niektorých médiách proti Smeru sa mení na akýsi džihád a príkladom je verejné zneužívanie neoverenej SMS komunikácie obvineného pána Kočnera. Vyzývam ministerku vnútra pani Sakovú a volám ju k politickej zodpovednosti ako predseda strany ktorý ju nominoval za ministerku vnútra. Vyzývam predsedu vlády Petra Pelegríniho, ktorý bol mnou nominovaný na post predsedu vlády, vyzývam generálneho prokurátora pána Čižnára a vyzývam prezidenta policajného zboru pána Lučanského aby urobili poriadok, pokiaľ ide o orgány činné v trestnom konaní.“

Pri otázke, či sa s Marianom K. stretol pri inej príležitosti, ako je uvádzané v článku Denníka N, Fico uviedol, že sa s ním stretával predovšetkým na rôznych spoločenských akciách, kde Marianovi K. venovali veľkú pozornosť kamery TV Markíza. „Popieram však, že by sme sa spolu rozprávali o strane Smer-SD. Marian K. totiž nebol žiaden môj poradca a preto som na to nemal najmenší dôvod,” dodal Fico.

Kaliňák: Zjavne sa nedovolal

Exminister vnútra Robert Kaliňák popiera, že informácie, ktoré o ňom Marian K. písal Alene Zs., sa zakladajú na pravde. Pre denník Pravda tvrdí, že spolu nikdy netelefonovali.

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Robert Kaliňák

Určite nie a keďže tá strana nebola zaregistrovaná, zjavne sa mi nedovolal ani on. Nemôžem za to, že niekto niekde o mne rozpráva, že ma videl, pozná a chodil so mnou na ryby, tomu asi človek nevie zabrániť. To, že niekto niečo takéto rozpráva, čo ste to nikdy nezažili, že niekto machruje pred nejakou babou, s tým ja nič neurobím. Ale fakty hovoria jasnou rečou. Platí, že jediný, s kým sa stretával aktívne, a sú o tom dôkazy, bola opozícia, proste pán Sulík,” dodal pre Pravdu Kaliňák (viac v článku).

Danko: Vylučujem akékoľvek podklady, akúkoľvek snahu aj z jeho strany využiť moju funkciu

Predseda Národnej rady SR a SNS Andrej Danko priznal, že sa v roku 2014 jediný raz stretol s Marianom K., ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Vyhlásil to Danko na štvrtkovom brífingu v Bratislave. Odvtedy nemal s Marianom K. žiadne osobné stretnutie, ani si s ním netyká.

“Dostal som od neho ponuky od modrého z neba po financie a rôzne výhody. Môže to potvrdiť aj Boris Kollár, Marian K. a aj ďalší, že som na žiadne ich žúrky, oslavy a iné výhody nenabehol,” povedal Danko.

Od roku 2014 sa s Marianom K. podľa jeho slov osobne nestretol, vnímal však, že ho podceňuje. “Vylučujem akékoľvek podklady, akúkoľvek snahu aj z jeho strany využiť moju funkciu a za tým si stojím,” poznamenal predseda parlamentu. Ako doplnil, stretnutie s Marianom K. trvalo dve hodiny. Danko povedal, že v trezore Mariana K. ani nikoho iného nemôžu byť žiadne nahrávky obdobné niektorým opozičným lídrom.

Podotkol, že s nikým z obvinených z vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej nemá nič spoločné. “Nespájajte meno SNS a mňa s tými ľuďmi, žiadne výhody sme im neposkytovali. Čas ukáže, v akom rozsahu a čoho bol (Marian K. – poznámka TASR) schopný, keď som ho odmietol,” povedal.

Danko potvrdil, že mu meno Alena Zs. nič nehovorí. “Neviem, či mi niekto písal alebo ma kontaktoval,” povedal. Na Silvestra, keď si mal podľa Threemy s Alenou Zs. písať, mu vraj chodia tisícky správ a zo slušnosti odpisuje takmer každému.

Bugár považuje Kočnera za zlo

V úvode tlačovej besedy šéf Mostu-Híd povedal, že Mariana Kočnera “považuje za zlo”. “Fakt vás prosím, naozaj vás prosím, aby ste ma nespíjali s pánom Kočnerom,” vyhlásil Béla Bugár.

Vysvetlil, že Kočnera nepozná, nestretával sa s ním “ako niektorí súčasní opoziční” napríklad pri voľbe generálneho prokurátora počas vlády Ivety Radičovej alebo v diskusiách o vstupe Mariana Kočnera do niektorej z politických strán.

“Nepísal som si s ním, netelefonoval som s ním, nič som s ním nemal. Áno prvý a posledný krát som ho stretol na dovolenke na Maldivách, kde som bol so svojou manželkou, čo sme si zaplatili sami.”

Bugár upozornil, že médiá podsúvajú verejnosti neoverenú komunikáciu Kočnera, ktorý nie je dôveryhodnou osobou.“Prekvapuje ma, že dnes sa považuje za pravdu to, čo človek podozrivý z objednania vraždy a z falšovania listín píše svojej volavke. Tridsať rokov som pred očami verejnosti. nemal som a nemám čo skrývať. A len preto, že som v tejto koalícii veríte všetkému?” Spýtal sa prítomných zástupcov médií (viac v článku).

Lučanský zverejnil jasné stanovisko

Ku komunikácii sa začiatkom augusta vyjadril aj policajný prezident Milan Lučanský, ktorý uviedol, že ak by takáto spomínaná dohoda existovala, podnikateľ Kočner by v súčasnosti nebol vo väzbe, keďže polícia ho zaistila práve po nástupe Lučanského do funkcie.

“K týmto SMS môžem povedať len jedno: Ak by som bol ja Milan, o ktorom sa rozprávajú a ak by k takej dohode došlo, tak by teraz nebol M.K vo väzbe a obvinený vo viacerých závažných prípadoch a obžalovaný v prípade zmeniek,” vysvetlil v stanovisku, ktoré zverejnila polícia.

“Môžem s čistým svedomím povedať, že nikdy som sa na ničom so spomínanými osobami nedohadoval, nestretával som sa s nimi a nebol som s nimi v žiadnom kontakte,” dodal (viac v článku).

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj