Kyjev 22. mája 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Efrem Lukatsky)

Líder ukrajinskej Radikálnej strany a vodca rovnomennej frakcie v parlamente Oleh Ľaško obvinil prezidenta Volodymyra Zelenského z toho, že konal nezodpovedne a porušil ústavu, keď podpísal výnos o rozpustení parlamentu a vypísaní predčasných volieb

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Volodymyr Zelenskyj

Ľaško súčasne oznámil, že jeho strana začína zbierať podpisy pod výzvu adresovanú Ústavnému súdu, aby výnos prezidenta o rozpustení parlamentu vyhlásil za protiústavný, informovala v stredu agentúra Ukrinform. Na to, aby súd ich petíciu prijal a zaoberal sa ňou, je potrebných 45 podpisov poslancov parlamentu.

Výnos o rozpustení parlamentu označil Ľaško vo svojom príspevku na Facebooku za “protiústavný, protizákonný a svojvoľný”. Zelenskyj podľa neho postupuje ako svojho času Viktor Janukovyč, keď v roku 2010 po voľbách “vďaka zapredaným sudcom” Ústavného súdu zmenil ústavu.

Ľaško v tejto súvislosti obvinil Zelenského, že sa snaží uzurpovať si moc v krajine. Súčasne varoval, že Ukrajinu momentálne delí “len jeden krok” od “revanšu” Strany regiónov, ktorá podporovala exprezidenta Janukovyča.

Ľaško súčasne deklaroval, že jeho tím je pripravený na predčasné voľby a bude v nich kandidovať.

V Kyjeve sa v stredu uskutoční mimoriadna schôdza ukrajinského parlamentu. O jej zvolanie požiadal Zelenskyj predsedu parlamentu Andrija Parubija po utorkovej sérii konzultácií s lídrami parlamentných frakcií. Rokovať sa má o zmenách vo volebnom zákone. Zelenskyj totiž navrhol, aby sa na Ukrajine prestal uplatňovať väčšinový systém a aby sa hranica na vstup politických strán do parlamentu znížila z piatich na tri percentá.

V súlade so Zelenského výnosom sa predčasné voľby na Ukrajine budú konať 21. júla.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj