Bratislava 27. augusta 2019 AKTUALIZOVANÉ (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Zachar)

Rada Slovenského pozemkového fondu (SPF) v utorok prvýkrát po rozšírení zasadala aj s účasťou zástupcov poľnohospodárov a samosprávy. Novými členmi Rady SPF, ktorá sa zákonom rozšírila na 13 členov, sa stali za poľnohospodárov podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Oliver Šiatkovský a za samosprávy bývalý dlhoročný predseda Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) Michal Sýkora

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Michal Sýkora

Od nových členov si ministerstvo pôdohospodárstva a vedenie SPF sľubuje lepšiu spoluprácu medzi pozemkovým fondom a farmármi či samosprávami. Informovali o tom na brífingu po prvom rokovaní Rady SPF v novom zložení ministerka pôdohospodárstva SR Gabriela Matečná a generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová.

Po schválení novely zákona o pozemkových úpravách v apríli tohto roka sa od júna 2019 musel zvýšiť počet členov Rady SPF ako jedného z orgánov SPF o ďalších dvoch členov, a to jedného na základe návrhov organizácií združujúcich mestá a obce a druhého na návrh Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory. “Prijali sme novelu zákona, kde sa do Rady SPF dostali zástupcovia poľnohospodárov a miest a obcí. Dnes bolo prvé rokovanie trinástich členov. Verím, že hlas nových členov bude v rade veľmi dôležitý, a že v tomto duchu, ako rada teraz pracuje, bude pokračovať,” povedala ministerka pôdohospodárstva Gabriela Matečná. Generálna riaditeľka SPF Adriana Šklíbová verí, že noví členovia pomôžu pozemkovému fondu napĺňať jeho program.

Michal Sýkora podotkol, že pozemky sa nachádzajú v mestách a obciach a ZMOS má preto záujem rozhodovať o tom, ako sa budú rozvíjať. “Musíme určiť, kto má podľa práva pozemok vlastniť. Moja pozícia ako predstaviteľa ZMOS-u bude v tom, aby sme pokračovali vo vylepšovaní práce a v aplikácii našich požiadaviek. Teraz, keď máme svojho zástupcu v Rade SPF zo zákona, môžeme lepšie hájiť svoje záujmy. S vedením SPF však ZMOS úzko spolupracuje aj mimo rady. Je to k spokojnosti všetkých. SPF v uplynulom čase promptnejšie vybavuje žiadosti, stále však máme čo robiť,” vysvetlil Sýkora.

Oliver Šiatkovský ocenil fakt, že sa do Rady SPF dostal zástupca farmárov. “Farmári z veľkej časti pôdu obhospodarujú, preto pre nich môžeme v spolupráci s SPF nastoliť cestu vpred. Chceme však apelovať aj na farmárov, aby si dávali žiadosti na pozemkový fond a zosúlaďovali svoje pozemkové žiadosti,” uzavrel Šiatkovský.

Hnutie Sme rodina je však toho názoru, že rozširovanie Rady SPF o ďalších dvoch členov bol zbytočný a neefektívny krok, ktorý opäť zaplatí daňový poplatník. Ak chcela vláda pomôcť Rade SPF, mala podľa hnutia namiesto svojich politických nominantov menovať práve zástupcov ZMOS-u a SPPK bez nutnosti meniť zákon. “Vláda SR mohla nominovať zástupcov ZMOS-u a SPPK aj bez zbytočného rozširovania rady, tak ako to bolo bežnou praxou v predchádzajúcom období. Ďalšie rozšírenie rady nevyrieši procesné problémy a obštrukcie pri plnení reštitučných nárokov. SPF by mal radšej posilniť regionálne odbory a odborné tímy, tak aby sa na vydanie reštitučných náhrad nemuselo čakať desiatky rokov,” reagoval predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj