Bratislava 2. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:TASR-Pavol Ďurčo)

Bratislavská mestská časť Rača plánuje v najbližších rokoch vybudovať 25 nových tried na základných školách. Nedostatok miest pre račianske deti chce mestská časť vyriešiť rekonštrukciou základnej školy (ZŠ) na Plickovej ulici alebo prenájmom tried v Strednej odbornej škole (SOŠ) Na pántoch. Informoval o tom na svojej facebookovej stránke starosta Rače Michal Drotován

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Mestská časť považuje vytvorenie nových tried za akútny problém, ktorý je potrebné riešiť okamžite. V školskom roku 2020/21 potrebujú vytvoriť sedem tried, v roku 2021/22 osem tried, pre školský rok 2022/23 šesť tried a nasledujúci rok štyri triedy. Riešenie by nemalo byť iba čiastkové, ale dlhodobé a udržateľné, preto Rača navrhuje viaceré možnosti.

Mestská časť si chce prenajať 15 tried v SOŠ Na pántoch pre roky 2020/21 a 2021/22. „Je to jediná škola v Rači, ktorá nám vie zabezpečiť po vzájomnej dohode a úpravách priestoru takýto veľký počet tried, ako aj kapacitu jedálne, telocvične a dokonca i plavárne. Samozrejme, súčasťou by bola úprava areálu, zlepšenie ihrísk, zavedenie školského autobusu, oprava chodníka a podobne. Veľmi sa teším, že pani riaditeľka Katreniaková (Mária Katreniaková, poznámka SITA) je tomu pozitívne naklonená,“ povedal Michal Drotován

Druhá alternatíva je oprava a dobudovanie ZŠ Plickova a vybudovanie prístavby v ZŠ Tbiliská. „V oboch prípadoch bude potrebné stavebné konanie a následná kompletná rekonštrukcia, resp. výstavba, čo nie je ani teoreticky možné stihnúť do septembra 2020, preto je alternatíva číslo jedna nevyhnutnosťou,“ zdôraznil Drotován.

Počet nových tried, ktoré treba v Rači vytvoriť, vypočítali z počtu detí, ktoré majú trvalé bydlisko v tejto mestskej časti. Ak ma dieťa trvalý pobyt v Rači, v zmysle zákona má mať možnosť chodiť do ZŠ a plniť si povinnú školskú dochádzku v Rači. „Deti, ktoré boli prijaté do ZŠ napríklad pred piatimi rokmi a teraz idú do šiesteho ročníka, nemôžeme len tak vyhodiť zo školy. Okrem toho by to situáciu ani nevyriešilo. Ten potrebný počet tried je skutočne vysoký,“ uzatvoril Drotován.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj