Bratislava 14. feburuára 2020 (HSP/Sputnik/Foto:SITA/AP-Abir Sultan)

Pokusy o prepísanie histórie udalostí druhej svetovej vojny sú škodlivé a majú určitý podtext – sú zamerané aj na tento piatok, uviedol ruský prezident Vladimir Putin

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

Počas štvrtkového stretnutia prezidenta s členmi pracovnej skupiny zaoberajúcej sa prípravou návrhov na zmenu ústavy Ruskej federácie jeden z jej členov, senátor Alexej Puškov, navrhol, aby v preambule hlavného zákona stanovili postavenie Ruska ako víťaznej veľmoci v druhej svetovej vojne. Podľa jeho názoru je to dôležité, a to aj z hľadiska boja za historickú pravdu; poslanec v tomto ohľade tiež upozornil na nebezpečenstvo pokusov skresliť históriu vojny.

„Samozrejme zdieľam vaše stanovisko. Nemohli ste si to nevšimnúť, neustále o tom verejne hovorím: tieto pokusy prepísať históriu sú škodlivé, a samozrejme majú určitý podtext – ako ste správne povedali, sú zamerané na dnešok aj zajtrajšok, to je očividný fakt,“ odpovedal Putin.

Ďalej prezident pripomenul, že napríklad také široké spoločenské hnutie, ako je Nesmrteľný pluk, potvrdzuje presvedčenie, „ako hlboko v srdci našich ľudí je vďačnosť víťazom a pochopenie významu toho, čo urobili pre budúce generácie“. „Mali by sme to opakovať častejšie,“ dodal Putin.

Spor o dejiny

Ruské úrady niekoľkokrát uvádzali, že niektoré európske krajiny sa snažia prepísať históriu o udalostiach 2. svetovej vojny. Vladimir Putin v polovici decembra vyhlásil, že Poľsko bolo jednou z tých krajín, ktorá sa pripojila ku sprisahania s fašistickým Nemeckom a, že Moskva disponuje dokumentmi ohľadom týchto rokovaní.

Okrem iného označil veľvyslanca Poľska v nacistickom Nemecku Józefa Lipského za „sviňu a antisemitské prasa“, keď pripomenul, že Adolf Hitler navrhol v roku 1938 vyhnať Židov do Afriky, Lipský súhlasil a ponúkol mu vztýčenie pomníka.

Ruský minister zahraničia Sergej Lavrov povedal, že pokusy klamať o Rusku, pokiaľ ide o príčiny a výsledky 2. svetovej vojny, sú určené k oslabeniu postavenia Ruska na medzinárodnej scéne a budú aj naďalej pokračovať.

V januári poľský Sejm (dolná komora parlamentu) prijal uznesenie, v ktorom uviedol, že za vypuknutie 2. svetovej vojny je zodpovedný rovným dielom Sovietsky zväz i Nemecko. Týmto rozhodnutím vo Varšave fakticky nadviazali na rezolúciu Európskeho parlamentu zo septembra roku 2019, kde sa uvádza, že 2. svetovú vojnu odštartoval pakt Ribbentrop-Molotov uzavretý Sovietskym zväzom a Nemeckom v roku 1939.

Počas Svetového fóra pamiatky obetí holokaustu, ktoré sa uskutočnilo v múzeu Jad Vašem v Jeruzaleme 23. januára, Putin označil holokaust za hlbokú ranu a tragédiu, na ktorú sa bude vždy spomínať. Uviedol, že povinnosťou dnešných a budúcich politikov je chrániť dobré meno hrdinov 2. svetovej vojny a podporovať pravdu a spravodlivosť.

Dodal tiež, že za prevenciu tragédie 2. svetovej vojny zodpovedá každý a nemožno prehliadnuť prvý výhonky šovinizmu a antisemitizmu.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj