Brazília 15. novembra 2019 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP/Sputnik, Kremlin-Alexei Nikolsky)

Ruský prezident Vladimir Putin verí, že sýrsky ústavodarný proces, ktorý sa začal v Ženeve, pomôže zlepšiť vzťahy medzi vládou sýrskeho prezidenta Bašára Asada a opozíciou. S odvolaním sa na vyhlásenie, ktoré Putin urobil vo štvrtok v Brazílii po summite krajín združených v zoskupení BRICS, o tom informovala agentúra TASS

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

„Skutočne dúfam, že v rámci politického procesu v Ženeve, počas práce na úpravách starej, prípadne napísaní novej ústavy, sa zlepší situácia. Verím, že budú vytvorené vzťahy medzi vládou a opozíciou, pričom budú nájdené nové a zásadné riešenia s cieľom zlepšiť celkovú situáciu v krajine,“ vyhlásil Putin.

Ruský líder zároveň pripomenul, že nepovažuje americkú vojenskú prítomnosť v Sýrii za legitímnu. „Panujú nejasnosti ohľadom východného brehu rieky Eufrat, kde naďalej operujú militanti a kde stále pretrváva vojenská prítomnosť cudzích mocností, vrátane USA. Neraz som už povedal, že ich prítomnosť v danej oblasti nepovažujeme za legitímnu,“ zdôraznil.

Prvé zasadnutie sýrskeho ústavodarného výboru, ktorého cieľom je vypracovať návrh novej sýrskej ústavy, sa konalo 30. októbra v centre OSN v Ženeve.

Vytvorenie výboru oznámil 23. septembra generálny tajomník OSN António Guterres. O jeho sformovaní sa rozhodlo na sýrskej mierovej konferencii v januári 2018 v ruskom meste Soči. Tvorí ho 150 členov z radov predstaviteľov vlády, opozície a občianskej spoločnosti. Každá 50-členná skupina má navyše povinnosť vymenúvať 15 expertov, ktorí sa budú zúčastňovať na uzavretých stretnutiach v Ženeve.

Nezávislé spravodajstvo musí byť zachované!


Plánujeme skvalitniť užívateľské prostredie Hlavných správ a dať vám možnosť sledovať ich bez reklám.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Plánujeme prijatie ďalších redaktorov.


Podporte naše úsilie.

Zdroj