Moskva 28. júna 2019 (HSP/Sputnik/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky)

Keď ruský prezident, Vladimír Putin, hovoril o tom, v čom sa súčasný americký prezidentom Donald Trump líši od svojich predchodcov, poznamenal, že každý líder má svoje prednosti a dodal, že nedostatky by mali posudzovať voliči. K celej veci sa potom vyjadril v rozhovore pre Financial Times

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Každý z nás je iný. Neexistujú dvaja identickí ľudia, rovnako ako neexistujú identické odtlačky prstov. Každý má svoje prednosti, no o nedostatkoch by mali hovoriť voliči. Všeobecne som mal však vcelku dobré a vyrovnané vzťahy so všetkými hlavami Spojených štátov amerických. S niekým som komunikoval viac, s niekým menej,povedal.

Taktiež podotkol, že jeho prvá skúsenosť s komunikáciou s americkým prezidentom bola v čase, keď krajine vládol Bill Clinton.

V zásade to pre mňa bolo pozitívne. Na krátku dobu, pretože už končil svoju prácu, sme vyvinuli pomerne vyrovnané obchodné vzťahy. Bol som vtedy veľmi mladým prezidentom, ktorý práve začínal funkciu vykonávať. Dodnes si však pamätám, ako so mnou začal veľmi úzko spolupracovať, za čo som mu patrične vďačný, “vyhlásil Putin.

Donald Trump, ako americký prezident

Donald Trump je americký podnikateľ, republikánsky politik a v súčasnej dobe tiež 45. prezident Spojených štátov amerických. Trump sa tejto funkcie ujal pred dvoma rokmi, konkrétne 20. januára 2017, keď vo voľbách porazil svoju hlavnú súperku Hillary Clintonovú. Na poste tak nahradil vtedajšieho prezidenta Baracka Obamu, ktorý sa stal historicky vôbec prvým afromerickým lídrom USA.

Trump svoju prezidentskú kariéru odštartoval vo veku sedemdesiat rokov, čím sa stal tým najstarším, a zároveň i najbohatším, zvoleným prezidentom.

Zaujímavé je, že je to prvý prezident, ktorý nemá predchádzajúce skúsenosti s politickou či armádnou funkciou. Za svoje prezidentské obdobie stihol urobiť veľa zmien, pričom za niektoré z nich býva veľmi kritizovaný. Je známy tým, že odstúpil od jadrovej dohody s Iránom či tým, že rozpútal obchodnú vojnu medzi USA a Čínou.

Pokiaľ ide o jeho rodinný život, prvýkrát sa oženil s českou modelkou, Ivanou Zelníčkovou (Trumpovou), s ktorou mal tri deti. Manželstvo však nevydržalo a pár sa rozviedol. Potom si Trump vzal herečku, Marlu Maplesovú, s ktorou má dcéru Tiffany. Aj tento vzťah, ale netrval večne. O šesť rokov neskôr nasledoval tretí sobáš Trumpa, tentoraz so slovinskou modelkou a návrhárkou, Melaniou Knavsovou (Trumpovou). Spoločne majú syna Barrona Williama Trumpa.

Ďalšie voľby prezidenta Spojených štátov amerických sa majú konať 3. novembra 2020, teda v riadnom termíne po štyroch rokoch od volieb v roku 2016.

Na rozhovor upozornila aj známa česká novinárka Tereza Spencerová.  “Liberálne idea sa prežila, tvrdí Putin v rozsiahlom rozhovore pre Financial Times.”

A ako príklad uviedol migračnú krízu v Európe: “Zabíjaj, okrádaj, znásilňuj – nič sa ti nestane, pretože si migrant a treba hájiť tvoje práva. Kde sú ale záujmy svojho vlastného obyvateľstva, keď už nie je reč o dvoch, troch, desiatich ľuďoch, ale o tisícoch, stovkách tisícoch, ktorí prichádzajú.”

“Nemôžu si diktovať, nikomu a nič, čo vykonávajú posledné dekády.”  V rozhovore ďalej vyjadril pochopenie pre Trumpa a jeho múr na hraniciach s Mexikom, aj keď s tým vraj nemusí nutne súhlasiť, “chápe, že Trump, ktorého samotné zvolenie je výsledkom prekonaného liberalizmu, skúša aspoň niečo robiť,” píše Spencerová.

Podľa Putina Rusko nie je homofóbne, ale západná snaha široko prijímať homosexualitu a rodovú “fluidnost” mu pripadá už prehnaná: “Tradičné hodnoty sú pre milióny ľudí stabilnejšie a dôležitejšie ako táto liberálne myšlienka, ktorá, podľa môjho, naozaj prestáva existovať .”

Ku Skripaľovi iba skonštatoval, že už bol za zradu potrestaný v Rusku väzením a tak vraj nebolo nutné sa ním zaoberať ďalej. Ako ale informuje novinárka, končiaca britská premierká Mayová avizovala, že bude na stretnutí s Putinom na G20 požadovať vydanie podozrivých z kauzy Skripaľovcov.

“Mimochodom, bruselský Tusk s Putinom (podľa očakávania) nesúhlasí a má za to, že namiesto liberalizmu sa prežilo autoritárstvo, kult osobnosti a vláda oligarchov, aj keď sa občas môžu ukázať ako efektívne,” dodáva na záver novinárka.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj