Putin skritizoval reformu pravoslávnej cirkvi na Ukrajine

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Moskva 31. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:TASR/AP-Alexei Nikolsky, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin skritizoval úsilie Ukrajiny o zriadenie novej pravoslávnej cirkvi nezávislej od Moskvy a sľúbil, že bude “brániť náboženskú slobodu”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

Šéf Kremľa sa vo štvrtok vyjadril, že snahy o novú cirkev, ktoré presadzoval ukrajinský prezident Petro Porošenko, pramenili z “boja o moc” a vyprovokovali “nepriateľstvo a neznášanlivosť”. “Vyhradzujeme si právo reagovať a urobíme všetko pre ochranu ľudských práv vrátane slobody vyznania,” uviedol tiež Putin.

Začiatkom januára ekumenický konštantínopolský patriarcha Bartolomej I. udelil nezávislosť ukrajinskej pravoslávnej cirkvi a formálne tak prerušil jej vzťahy s ruskou pravoslávnou cirkvou, pod ktorej správu spadala od konca 17. storočia. Krok prinútil duchovných a veriacich, aby sa rozhodli medzi Moskvou podporovanou cirkvou a novou cirkvou.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj