Moskva 5. februára 2020 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Pavel Golovkin)

Rusko je pripravené viesť so Spojenými štátmi zmysluplný dialóg o kontrole zbraní a boji proti terorizmu, uviedol na stredajšom slávnostnom preberaní poverovacích listín od 23 veľvyslancov v Kremli ruský prezident Vladimir Putin

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vladimir Putin

„Sme pripravení na zmysluplný dialóg s americkou stranou vrátane kontroly zbraní a strategickej stability, boja proti terorizmu a mierového riešenia regionálnych kríz,“ citovala šéfa Kremľa agentúra TASS.

Podľa Putina je celkom zrejmé, že „návrat bilaterálnej spolupráce na normálnu a konštruktívnu cestu je v záujme Ruska, Spojených štátov a celého sveta“.

„Mier a globálna bezpečnosť do veľkej miery závisia od stavu vzťahov medzi Ruskom a USA a od ich stability a predvídateľnosti… Sme si istí, že tieto vzťahy musia vychádzať zo zásad rovnosti, rešpektovania zvrchovanosti a vzájomného nezasahovania do vnútorných záležitostí,“ konštatoval Putin.

Ku vzťahom medzi Moskvou a Londýnom uviedol, že súčasný stav „sotva uspokojí obe strany. Sme presvedčení, že obnovenie vzájomne zdvorilého dialógu, posilnenie obchodnej a hospodárskej výmeny a budovanie kultúrnych a humanitárnych kontaktov zodpovedá spoločným záujmom. A sme na to pripravení“.

Ruský prezident sa okrem iného vyjadril aj k situácii v Iraku: „Rusko sa systematicky usiluje o zachovanie zvrchovanosti a územnej celistvosti Iraku. Poskytujeme aktívnu pomoc pri riešení bezpečnostných problémov.“

Podľa Putina Rusko trvá na tom, že „úlohy vnútornej politickej stabilizácie v Iraku by sa mali riešiť prostredníctvom širokého národného dialógu na základe rešpektovania záujmov všetkých občanov bez ohľadu na ich ideológiu, etnickú príslušnosť alebo náboženstvo“.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj