Osaka 29. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Alexander Zemlianichenko)

Ministri zahraničných vecí Ruska a USA začnú rokovania o znížení počtu strategických útočných zbraní. Tie však nemusia priviesť k uzatvoreniu zmluvy START 3. V sobotu to na tlačovej konferencii v rámci summitu G20 v japonskej Osake vyhlásil ruský prezident Vladimir Putin. Písala o tom agentúra AFP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

“Poverili sme našich ministrov zahraničných vecí, aby začali rokovania na túto tému… Nemôžeme však zatiaľ s určitosťou povedať, či privedú k rozšíreniu zmluvy na START 3,” vyhlásil Putin.

Ruský prezident nespresnil, kedy by sa mali rokovania začať. Zmluva START 3 predstavuje zamýšľané pokračovanie aktuálne platnej zmluvy o znížení počtu strategických útočných zbraní – tzv. Nového START-u z roku 2010.

Platnosť Nového START-u by však mala vypršať už v roku 2021, v súvislosti s čím Putin už niekoľko krát vyzval Spojené štáty na začatie rokovaní o novej zmluve. Zdôraznil pritom, že prípadný nesúhlas Washingtonu s ich začatím bude predstavovať hrozbu pre systém kontroly zbrojenia.

Nový START obsahuje záväzok znížiť arzenály jadrových zbraní na oboch stranách na úroveň 1550 hlavíc. Počet ich nosičov – lietadiel, ponoriek a rakiet – má klesnúť na 700 kusov.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj