Moskva 15. decembra 2018 (TASR/HSP/Foto:SITA/AP-Alexei Druzhinin, Sputnik, Kremlin)

Ruský prezident Vladimir Putin v sobotu vyzval vyhýbať sa krajnostiam so zákazmi v kultúre vrátane rapu, ktorý je u časti mladej generácie v Rusku mimoriadne populárny. Upozornil, že zákazy takýchto koncertov môžu mať opačný efekt a viesť k zvýšeniu popularity perzekvovaných umelcov. Informovala o tom agentúra TASS

Na snímke ruský prezident Vladimir Putin

Putin reagoval na nedávne prípady, keď úrady viacerých ruských miest v uplynulých týždňoch zrušili vystúpenia najmenej 12 raperov. Ich organizátori pred tým dostali od úradov daných miest upozornenie, že hudba týchto raperov “propaguje nesprávne hodnoty”. Najmenej traja hudobníci boli zadržaní. V Rusku táto situácia vyvoláva obavy z návratu cenzúry v umení ako za sovietskych čias.

Ombudsmanka pre práva detí Anna Kuznecovová na sobotňajšom rokovaní v Kremli vyhlásila, že nie je nutné rušiť rapové koncerty. Uviedla, že v Rusku “netreba vytvárať nové zákazy a bariéry, ale treba deti a mládež zaujať”.

Putin v diskusii so svojimi poradcami pre oblasť kultúry vyzval na opatrnosť so zákazmi alebo ich úplným odstránením v oblasti kultúry, čo sa týka aj rapu.

Zdôraznil, že ak popularitu podobnej hudby ako rap nie je možné zastaviť, “treba viesť a usmerňovať”, pričom spôsob, akým k tomu dôjde, musia zvoliť príslušní pracovníci rezortu kultúry.

Pripomenul, že “aj valčík bol voľakedy neslušným tancom a potom sa stal klasikou”.

Ruský prezident zopakoval výrok jedného z prítomných kritikov rapu, že “rap a podobná pop-kultúra stojí na troch pilieroch: sex, drogy a protesty”. Uviedol, že jeho osobne obzvlášť znepokojuje najmä fakt, že v rape dominuje téma drog, čo je podľa jeho názoru “cesta k degradácii národa” a “to je neprípustné”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj