Kyjev 16. júla 2019 (TASR/HSP/Foto:Плітки Twitter)

Zahraničnopolitickí poradcovia lídrov tzv. normandskej štvorky, zameranej na urovnanie konfliktu na Ukrajine, sa dohodli na výmene určitého počtu zajatcov, a to v priebehu jedného mesiaca. Informoval o tom v utorok na tlačovej konferencii zástupca vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta Vadym Prystajko

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Vadym Prystajko

Podľa neho sa schôdzka poradcov lídrov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka konala 12. júla. O počte ľudí, ktorých sa bude výmena týkať, však nediskutovali.

“(Ukrajinský) Prezident (Volodymyr) Zelenskyj hovoril o formátoch ’10 za 10′ a ’15 za 15′. V podstate sa nezameriavame na počet ľudí. Našou úlohou je výmena zajatcov, návrat našich ľudí a odblokovanie procesu ‘všetkých za všetkých’” uviedol Prystajko, ktorého citovala agentúra Ukrinform.

Prystajko zdôraznil, že otázka konkrétnych mien a podrobností výmenného procesu spadá do právomoci ombudsmana, ako aj humanitárnej podskupiny trojstrannej kontaktnej skupiny pre urovnanie konfliktu v Donbase.

Prystajko avizoval, že zahraničnopolitickí poradcovia normandskej štvorky sa opäť stretnú za jeden až jeden a pol mesiaca. “Stretneme sa, aby sme preskúmali pokrok v dohodách, ktoré sme dosiahli v júli. Po tomto stretnutí poskytneme odporúčania hlavám štátov,” dodal.

Ruský prezident Vladimir Putin absolvoval 11. júla telefonický rozhovor s prezidentom Ukrajiny Volodymyrom Zelenským. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova sa rozhovor uskutočnil z iniciatívy ukrajinskej strany.

Na internetovej stránke prezidenta Ukrajiny sa uvádza, že “kľúčovou” témou rozhovoru bolo prepustenie zajatých príslušníkov ukrajinských námorných síl. “Účastníci rozhovoru sa dotkli aj návratu ostatných ukrajinských občanov zadržaných na území Ruska. Strany diskutovali aj o pokračovaní rokovaní v normandskom formáte,” píše sa vo vyhlásení na stránke ukrajinského prezidenta.

Príslušníci ruskej pohraničnej stráže zadržali vlani v novembri pri incidente v Kerčskom prielive 24 ukrajinských námorníkov a zhabali ich tri vojenské plavidlá.

Rusko tvrdí, že ukrajinské lode narušili jeho hranice. Ukrajina túto interpretáciu odmieta a tvrdí, že jej lode sa chceli len preplaviť cez Kerčský prieliv do Azovského mora.

Ukrajinským námorníkom hrozí v Rusku šesť rokov väzenia za ilegálne prekročenie ruských hraníc.

Normandský formát je diplomatické zoskupenie najvyšších predstaviteľov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka a ich ministrov zahraničných vecí. Jeho cieľom je urovnať krízu na východe Ukrajiny.

Normandský formát vznikol v júni 2014, keď sa pri príležitosti 70. výročia vylodenia spojeneckých vojsk v Normandii stretli vtedajší ukrajinský prezident Petro Porošenko, šéf Kremľa Vladimir Putin, vtedajší francúzsky prezident Francois Hollande a nemecká kancelárka Angela Merkelová. Táto štvorica politikov po prvý raz diskutovala o spôsoboch vyriešenia konfliktu na Ukrajine.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj