Kováčová 19. decembra 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Jakub Julény)

Inštalácia prvých regionálnych pultov v Banskobystrickom kraji začala začiatkom decembra a dnes boli slávnostne predstavené v Hoteli Kochau v Bienskej Doline pri Kováčovej. Predaj výrobkov od regionálnych producentov a malovýrobcov bol jedným z kľúčových bodov programu vedenia Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK). Výsledkom prvej pilotnej fázy je umiestnenie siedmich regionálnych pultov v turisticky atraktívnych miestach, pričom dva z nich budú zrealizované v januári budúceho roka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ján Lunter

„Hlavný cieľ je nájsť odbytové miesta pre malých producentov a výrobcov, ktorí si tento marketing nevedia sami zabezpečiť. Druhá vec je ponúknuť návštevníkom regionálne produkty a predstaviť im región aj prostredníctvom potravinárskych výrobkov a ukázať im aj chute a vône oblasti, do ktorej prídu,“ objasnila pre agentúru SITA zámer regionálnych pultov špecialistka na cestovný ruch v Rozvojovej agentúre BBSK Petra Šuhajdová.

Prvých sedem regionálnych pultov bude v hoteloch a penziónoch vo Zvolene, vo Zvolenskej Slatine, v obci Látky, v Osrblí, pri Banskej Štiavnici, v Dudinciach a pri Kováčovej. Podľa Šuhajdovej majú do dvoch rokov naplánovaných celkom 40 takýchto pultov po celom kraji. „Momentálne sme sa sústredili na okolie Banskej Bystrice a Zvolena, ale postupne ako budeme budovať logistiku a distribúciu, tak ich budeme umiestňovať po celom kraji,“ objasnila.

V regionálnych pultoch v súčasnosti prevládajú nepotravinové výrobky, ale kraj chce rozšíriť sortiment aj o potravinové produkty, ktoré majú zvýšené nároky na skladovanie a obmedzenú expiráciu. V pultoch sú v ponuke produkty od 20 lokálnych výrobcov z celého kraja. Ide o výrobky z kože, tradičné predmety ako podpolianske drevené kríže, píšťalky, valašky, ale aj sypané čaje, sirupy, lekváre, medy, vína a medovina. Zastúpenie tu majú aj kozmetické produkty a dekoratívne keramické a sklenené výrobky.

„Všetky výrobky, ktoré ručne vyrobili naši lokálni producenti, v sebe uchovávajú tradície, ktoré sa odovzdávajú z generácie na generáciu. Pre celú spoločnosť je dôležité tieto tradície ctiť a uchovávať. Aj preto sme pre regionálne pulty vytvorili značku REGIONÁLNE, ktorá reprezentuje tradície, vidiek, podstatnú úlohu prírody v našich životoch a úctu k tomuto všetkému,“ povedala Iveta Niňajová z Krajskej organizácie cestovného ruchu Banskobystrický kraj turizmus.

Podľa predsedu BBSK Jána Luntera bojujú vidiecke oblasti s nedostatkom pracovných príležitostí a práve podporou lokálnych výrobcov je možné ich nepriamo vytvárať. V stimulácii rastu kvality života na vidieku prostredníctvom podpory lokálnych remeselných producentov vidí kraj veľký zmysel a chce tým zároveň zabrániť odchodu mladých ľudí do zahraničia alebo do iných prosperujúcich regiónov Slovenska.

Sme pod neustálym tlakom


Mnohým kruhom nevyhovuje existencia Hlavných správ


Podporte jediné väčšie nezávislé médium na Slovensku

č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj