Bratislava 10. júla 2019 (HSP/SITA/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Po viacerých predošlých vyhláseniach šéfa KDH Alojza Hlinu asi nie je prekvapením, že politik a strana, ktorá sa označuje za konzervatívnu  kresťanskú sa dohodne na predvolebnej spolupráci s liberálmi zo strán, ktoré sú napríklad za výrazne posilnenie práv LGBTI osôb. Na tento krok KDH v stredu zareagovalo viacero politikov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke predseda KDH Alojz Hlina

Podľa parlamentného hnutia OĽaNO až čas ukáže, či dohoda, ktorú dnes podpísali mimoparlamentné strany KDH, PS a Spolu prinesie ovocie. Agentúre SITA poskytol reakciu hovorca strany Matúš Bystriansky.

“Cieľom hnutia OĽaNO je vláda bez Smeru, SNS a ĽSNS. Všetko, čo prispeje k tomu, aby po parlamentných voľbách nevládla ani jedna z týchto strán, je pre Slovensko prínosom,” uviedlo hnutie v stanovisku. OĽaNO sa už dlhodobo snaží o spoluprácu a spájanie demokratickej opozície.

“Jediné, čo požadujeme, je nulová tolerancia korupcie predstaviteľov týchto strán. Nebudeme nikdy ticho, ak vznikne akékoľvek podozrenie z korupcie. Na to sa ľudia na Slovensku môžu spoľahnúť,” uzatvára OĽaNO.

“Zasnuby” progresívcov s KDH

Asistent poslanca NR SR Richarda Vašečku (KU), Lukáš Valach, označil stredajšiu spoločnú tlačovú konferenciu KDH, PS a SPolu, kde bola podpísaná predvolebná dohoda za “zásnuby” progresívcov s KDH.

“Je fascinujúce, že Kresťansko(sic!)demokratické hnutie neuzatvorilo svoju prvú predvolebnú spoluprácu so stredovou stranou (Za ľudí) či liberálno-konzervatívnou stranou (OĽaNO), ale so stranou ktorá by mala byť jeho pravým programovým opakom: ľavicovo-liberálnym Progresívnym Slovenskom,” upozornil.

Štandardná hodnotová kresťanská strana by podľa Valacha takúto spoluprácu brala ako poslednú nevyhnutnosť, ku ktorej musí dôjsť až potom, keď som dohodol spoluprácu s ostatnými hodnotovo príbuznejšími stranami.

“Čo nás čaká ďalej? Spoločné predvolebné mítingy Poliačika a KDHákov na Pride? Kresťania na Slovensku to budú ďalej s napätím sledovať a ešte hlbšie sa zamýšľať, komu to vlastne v roku 2020 hodia,” dodal na záver Valach.

Ochota predať hodnoty

Róbert Švec zo Slovenského hnutia obrody (SHO), ktorý kandidoval na post prezidenta SR uviedol, že Alojz Hlina “je ochotný a aj schopný kvôli moci zapredať aj kresťanské hodnoty a spolupracovať aj s kovanými liberálmi, ktorí presadzujú zločinecké agendy multi-kulti a LGBTI”.

Dodal, že Hlina prednedávnom v diskusii denníka Pravda, kde sa stretol so šéfom Spolu Beblavým, načrtol ako by mohla nová vláda zložená z konzervatívcov a liberálov fungovať. “Konzervatívci by podľa neho mohli ustúpiť liberálom pri registrovaných partnerstvách. Alojz Hlina takúto možnosť neodmietol. Hlina zároveň potvrdil, že po parlamentných voľbách chce vytvoriť koalíciu aj s liberálnou stranou Progresívne Slovensko,” poukázal Švec.

Dohoda o predvolebnej spolupráci a neútočení

Koalícia Progresívne Slovensko/Spolu dnes podpísala dohodu o predvolebnej spolupráci s Kresťanskodemokratickým hnutím (KDH). Na dnešnej tlačovej besede o tom informovali predstavitelia všetkých troch strán.

Lídri Alojz Hlina (KDH), Miroslav Beblavý (Spolu) aj Michal Truban (PS) sa zhodli, že má zmysel rokovať o spolupráci pred budúcoročnými parlamentnými voľbami, do ktorých zostáva osem mesiacov. Podľa Beblavého treba Slovensko posunúť vpred. Spoločne chcú riešiť problémy v školstve či zdravotníctve.

V dohode sa zaväzujú, že na seba nebudú v kampani útočiť a že budú viesť konštruktívny dialóg s cieľom nájsť programové prieniky. Nevylúčili, že k dohode môžu pristúpiť aj iné opozičné strany. „Naším cieľom je zvýšiť šancu, že na Slovensku po roku 2020 vznikne pevná a výkonná vláda, ktorá výrazne zlepší kvalitu spravovania štátu, úroveň služieb občanom a štýl politiky na Slovensku,“ priblížil ciele dohody Beblavý.

Strana Sloboda a Solidarita už koncom júna deklarovala, že do parlamentných volieb pôjde samostatne. Predseda strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík vtedy vyhlásil, že ak sa nová strana exprezidenta Andreja Kisku Za ľudí spojí s už existujúcimi stranami Progresívne Slovensko a Spolu, tak takýto trojblok môže mať zmysel. “Ak sa nespoja, bude to rozbíjanie opozície,” uviedol.

Liberáli hovoria jasne a nahlas, kým kresťania nejasne

Žiaľ, spolupráca KDH a extrémistických liberálov pripomína v mnoho spoluprácu kresťanských demokratov v krajinách západnej EÚ. Aj tam chceli kresťanskí demokrati dosiahnuť úspech a podieľať sa na vláde, ale ich príbeh bol, povedané slovami Vladmira Palka, “príbehom veľkého ústupu” v podobe prijatia zákonov o potratoch, eutanázii či registrovaných partnerstvách.

Podstatným dôvodom týchto ústupkov, ktoré pravdepodobne čakajú aj Slovensko, ak nastane vláda PS/Spolu a KDH, je, že “liberáli hovoria jasne a nahlas, kým kresťania nejasne” – stačí sa len započúvať do vyjadrení Trubana a Beblavého v porovnaní s Hlinom. Aktuálna situácia už totiž pripomína argumentovanie politickej jednoty v prospech demokracie, slobody a nezávislosti. Žiaľ, niektorí vnímajú demokratické hodnoty a slobody v podobe antikoncepcie, potratov, eutanázie, požiadaviek LGBTI či gender ideológie (viac v článku).

Jaroslav Zajac

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj