Prsná stena má podporiť prevenciu rakoviny prsníka

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 23. januára 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Na rakovinu prsníka pre neskoré odhalenie choroby zomiera na Slovensku až 300 žien ročne. Prevažná väčšina z nich by mala šancu na život, keby nemali strach z vyšetrenia prsníkov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke detail symbolickej Prsnej steny počas tlačovej konferencie medzinárodného projektu “Ostře sledovaná prsa ve V4”

Práve na tento problém sa snažili poukázať vytvorením Prsnej steny v priestoroch bratislavského divadla Nová scéna mimovládne organizácie Ružová stužka n. f., Europa Donna Slovensko, OZ Amazonky a česká Aliance žen s rakovinou prsu. Podľa primárky bratislavského Preventívneho centra Onkologického ústavu Sv. Alžbety Aleny Kállayovej má stena „odľahčenou a hravou formou ženám pripomenúť, aby sa starali o svoje zdravie.“

Prsnú stenu tvoria sadrové odliatky prsníkov zdravých, ale aj chorých žien. Záujemci o odliatok majú stále možnosť pridať ruku k tomuto krásnemu a citlivému dielu. Toto podujatie, ktoré potrvá až do februára, je súčasťou medzinárodného projektu Ostro sledované prsia v krajinách V4. Projekt má zároveň upozorniť na dôležitosť mamografického skríningu a samovyšetrenia v boji proti rakovine prsníka a tiež na prevenciu proti tomuto ochoreniu.

Rok 2019 je na Slovensku rokom prevencie onkologických ochorení. Aj z toho dôvodu Ministerstvo zdravotníctva SR spolu so zdravotnými poisťovňami rozbieha kvalitné skríningy rakoviny zamerané okrem iného aj na aktívne vyhľadávanie skorých štádií rakoviny prsníka. Ako vysvetlila Alena Kállayová, cieľom mamografického skríningu je včas zachytiť zhubné nádory alebo chorobné zmeny, z ktorých by sa takéto nádory mohli vyvinúť. Zároveň vyzdvihla dôležitosť prevencie a vyzvala ženy, aby nemali strach z vyšetrení prsníkov a nezanedbali svoje zdravie. Medzinárodná časť projektu odštartovala v Maďarsku, na Slovensku mala premiéru v Štátnom divadle Košice. Z Bratislavy sa podujatie v priebehu februára presunie do Poľska a vyvrcholením medzinárodného projektu bude prezentácia Prsnej steny na svetovej konferencii Reach to Recovery International v júni 2019 v Prahe.

Gabriela Vážna


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj