Paríž 28. decembra 2018 (HSP/Foto: TASR/AP- Michel Euler)

Nové mobilizácie  “žltých viest” sú pripravované na sobotu, Nový rok a v januári. Parlament totiž schválil rozpočet na rok 2019, ktorý nezohľadňuje požiadavky týkajúce sa zvýšenia kúpnej sily Francúzov

Demonštranti z tzv. hnutia žltých viest s národnou vlajkou počas pochodu neďaleko Víťazného oblúku

“Žlté vesty” sa budú v uliciach znovu mobilizovať tento víkend, v noci na Nový rok a v januári na základe nedostatočných odpovedí vlády na ich požiadavky.

“Žlté vesty sú stále mobilizované,” uviedla pre agentúru  AFP Laetitia Dewalle z Val-d’Oise. Dodala, že mobilizácia v uliciach bude pokračovať v najbližších dňoch, aj keď vláda za posledných desať dní odstránila na kruhových objazdoch, priehradách, diaľničných mýtach mnoho blokád.

Podľa viacerých predstaviteľov tohto veľmi rozmanitého hnutia budú manifestácie pokračovať siedmu sobotu za sebou v Paríži, Lyone, Nantes, Toulouse a v Bordeaux.

V hlavnom meste radnica po dohode s políciou vyhlásila, že prijala preventívne opatrenia kvôli oznámeným udalostiam, kedy budú kultúrne zariadenia (knižnice, múzeá, Grand Théâtre-Opéra de Bordeaux atď.) a verejné záhrady zatvorené.

V oblasti Rhône-Alpes bola vydaná výzva na zablokovanie rafinérie Total vo Feyzine južne od mesta Lyon, počnúc piatkom ráno “na neurčito”.

Nové zhromaždenie “žltých viest” sa potom očakáva v noci na Silvestra v Paríži na triede Champs-Elysées, aby “pokračovali v pokojnom boji” – informuje jedna zo skupín „žltých viest“ na Facebooku, ktorá zahŕňa niekoľko tisíc ľudí.

Mestská rada v Paríži vo štvrtok uviedla, že slávnosti plánované na večer 31. decembra na tejto triede vrátane “zvukových a svetelných programov” a ohňostroja, sa napriek tejto výzve uskutočnia.

Podľa francúzskej vlády sa mobilizácia “žltých viest” v posledných týždňoch znížila o 38 600 demonštrantov v rámci minulej VI. soboty, oproti 66 000 týždeň predtým.

“V súčasnej dobe máme prestávku, ale „žlté vesty“ budú mobilizované v uliciach v noci na Nový rok v celej krajine. Nie nevyhnutne na akcie s tvorbou blokád, ale budeme spolu oslavovať Silvestra, aby sme ukázali, že mobilizácia nezhasne s novým rokom,” povedal Benjamin Cauchy, jeden z predstaviteľov hnutia v regióne Toulouse.

Mobilizácia sa nezmenší, nakoľko si “ľudia začínajú uvedomovať, že oznámenie zo strany prezidenta Macrona”, že sa zvýšia platy blízke minimálnej mzde o 100 eur a tiež nedávno schválený rozpočet na rok 2019 parlamentom, „nespĺňajú očakávania týkajúce sa zvýšenia kúpnej sily,” dodal Cauchy.

Doteraz oznámené opatrenia prezidentom Emmanuelom Macronom sú “nedostatočné a bez skutočnej vôle zlepšiť životnú úroveň Francúzov” znovu potvrdila vo svojom vyhlásení v stredu Priscillia Ludoskyová, iniciátorka petície požadujúcej zníženie ceny paliva.

Na vyriešenie krízy Ludoskyová a ďalšie “žlté vesty” mobilizované od začiatku tohto hnutia od polovice októbra, zároveň požadujú viditeľný pokles všetkých poplatkov a daní z prvodných služieb a tovarov (energia, bývanie, doprava, potravinárske výrobky, oblečenie), “významný” pokles platov a miezd volených úradníkov a vyšších úradníkov a realizáciu referenda o občianskej iniciatíve (RIC).

Katarína Hlásniková


Zdroj