Protesty v Zimbabwe proti zvyšovaniu ceny palív si vyžiadali päť mŕtvych

Harare 15. januára 2019 (SITA/AP/HSP/Foto:wikimedia)

Protesty proti zvyšovaniu cien palív si v Zimbabwe vyžiadali obete, keď bezpečnostné zložky spustili paľbu na demonštrantov. Zimbabwianske združenie lekárov za ľudské práva informovalo, že v pondelok pri nepokojoch zomrelo päť osôb. Podľa ďalšej ľudskoprávnej organizácie utrpelo strelné zranenia 26 ľudí, pričom niektorí z nich pre obavy zo zatknutia alebo napadnutia ani nešli do nemocnice

Ilustračné foto

Nespokojní Zimbabwčania protestujú aj v utorok, pričom v hlavnom meste Harare blokujú rušnú cestu a zapálili aj pneumatiky. Vojenský vrtuľník na demonštrantov na ceste vypustil slzotvorný plyn a na zemi na ich rozohnanie nasadili vojakov. Násilnosti hlásia svedkovia aj v meste Mutare, kde ľudia vraj napadli autobusy a zničili niektoré obchody.

Úrady v krajine odstavili sociálne médiá, ako sú Facebook, Twitter či WhatsApp. Vo väčšine Zimbabwe sú zavreté podniky i školy a nejazdí ani verejná doprava.

Minister pre bezpečnosť Owen Ncube uviedol, že si nepokoje vyžiadali mŕtvych, zranených policajtov, zničený majetok a viac ako 200 zatknutých osôb. Hlavnú opozičnú stranu MDC a niektoré občianske skupiny obvinil z podnecovania násilia, pretože podľa neho chcú zvrhnúť vládu prezidenta Emmersona Mnangagwu.

Protesty vyvolalo víkendové zdvihnutie cien nafty a benzínu. Zimbabwiansky kongres odborových zväzov v reakcii na to vyzval na celonárodný trojdňový štrajk.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj