Budapešť 14. decembra 2018  (TASR/HSP/Foto:TASR/AP-Zsolt Szigetvary)

Maďarskí policajti vo štvrtok pred polnocou obkolesili niekoľko stoviek demonštrantov, ktorí zostali na Kossuthovom námestí v Budapešti

Na snímke Kossuthovo námestie počas protestov

Nechali im otvorenú iba jednu cestu na opustenie priestranstva pred parlamentom, informoval spravodajský server szmo.hu.

Protestujúci stáli pred hlavným schodiskom do parlamentu, na ktorom bolo zoradených množstvo príslušníkov zásahovej jednotky s prilbami a plynovými maskami na hlave.

Policajti na útoky fľašami či petardami reagovali vo viacerých prípadoch slzotvorným plynom a niekoľkých demonštrantov zadržali. Dav skandoval heslá “Ste zločinci!”, “Nepôjdeme domov!”, ale zaspieval niekoľkokrát aj štátnu hymnu.

Časť protestujúcich po polnoci prešla k ministerstvu ľudských zdrojov a skandovala “Špinavý Fidesz!”. Aj tam policajti použili slzotvorný plyn.

Polícia vytlačila demonštrantov z Kossuthovho námestia

Krátko po 01.00 h v piatok maďarskí policajti izolovali menšie skupiny demonštrantov na budapeštianskej Veľkej okružnej ceste (Nagykörút) po tom, ako dav vytlačili z Kossuthovho námestia. Podľa spravodajského servera hvg.hu policajti ľudí z obkľúčenia pustili až po tom, čo zistili ich totožnosť.

Príslušníci poriadkových síl ešte v noci použili viackrát slzotvorný plyn, niekoľkých agresívnejších demonštrantov predviedli. Medzi nimi bola aj podpredsedníčka mimoparlamentného hnutia Momentum Anna Donáthová, ktorá zapálila dymovnicu, ale nehodila ju na policajtov.

Protestujúci na Veľkej okružnej ceste prevracali odpadkové koše, ktoré ďalší postavili a vysypané smeti upratali. Na budove parlamentu demonštranti rozbili dve okná. Pri potýčkach boli zranení dvaja policajti, jeden na hlave, druhému zranili stehno. Niekoľko vozidiel bolo poškodených.

Poslanec opozičnej strany Dialóg (Párbeszéd) Bence Tordai serveru hvg.hu povedal, že s organizátormi terajšej demonštrácie a s odborármi rokoval o príprave nedeľňajšieho protestu na Námestí hrdinov.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj