Prokurátori zrušeného Lipšicovho úradu – Harkabus & Mikuláš sa vzdali funkcie dozoru v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

www.slovanskenoviny.sk/rss Existenciu dôkazov o inej verzii vraždy Kuciaka načrtol vlani okrem Roberta Fica aj advokát Marek... Príspevok Prokurátori zrušeného Lipšicovho úradu – Harkabus & Mikuláš sa vzdali funkcie dozoru v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je zobrazený ako prvý na .

Prokurátori zrušeného Lipšicovho úradu – Harkabus & Mikuláš sa vzdali funkcie dozoru v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice

www.slovanskenoviny.sk/rss

Existenciu dôkazov o inej verzii vraždy Kuciaka načrtol vlani okrem Roberta Fica aj advokát Marek Para. Pochybný kľúčový svedok Zoltán Andruskó mal podľa neho prepojenie na kriminálne skupiny, o ktorých novinár písal a ktoré sa ho snažili zlikvidovať. Tvrdí, že Daniel Lipšic ovplyvňoval dokazovanie takým spôsobom, aby sa vyšetrovala len jedna verzia.

Prokurátori Matúš Harkabus a Daniel Mikuláš, ktorí dozorovali prípad vraždy Jána Kuciaka, sa vzdali funkcie. Informoval o tom Denník N.

Hlavným dôvodom, prečo ku koncu júna odchádzajú je, že im po zrušení špeciálnej prokuratúry generálny prokurátor Maroš Žilinka nevyhovel pri preložení na Krajskú prokuratúru v Žiline.

Žilinka zaradil k 20. marcu všetkých prokurátorov zaniknutého Úradu špeciálnej prokuratúry do organizačných zložiek Generálnej prokuratúry tak, ako mu to ukladá zákon, informovala pred mesiacom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Zuzana Drobová. Dodala, že Žilinka postupoval tak, aby bolo zabezpečené riadne plnenie úloh prokuratúry.

„Generálny prokurátor rozhodol o zaradení prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry do organizačných zložiek v prvý pracovný deň po nadobudnutí účinnosti zákonného ustanovenia upravujúceho túto kompetenciu generálneho prokurátora, čo bolo 15. marca 2024,“ priblížila Drobová.

V deň nadobudnutia účinnosti ustanovenia bolo podľa jej slov vzhľadom pre plynulú nadväznosť potrebné prioritne vyriešiť zaradenie asistentov prokurátorov, štátnych a iných zamestnancov. Dodala, že tí na rozdiel od prokurátorov museli bezodkladne uzatvoriť dohody o zmene štátno-zamestnaneckého pomeru podľa osobitných predpisov.

Generálna prokuratúra ešte v marci zopakovala, že garantuje plnenie úloh prokuratúry aj po zrušení špeciálnej prokuratúry. Na implementácii zmien sa podieľala pracovná skupina. Zároveň platí skoršie stanovisko Žilinku, že v prípadoch, ktoré sú na Špecializovanom trestnom súde, budú aj naďalej konať súčasní prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry, ak tomu nebudú brániť objektívne dôvody.

Rovnaký princíp uplatní generálny prokurátor aj v trestných veciach, v ktorých došlo ku skončeniu vyšetrovania a Úradu špeciálnej prokuratúry bol predložený návrh na podanie obžaloby alebo na iné rozhodnutie.

Predseda strany Smer-SSD Robert Fico vlani nastolil otázku, či existuje aj iná verzia vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice. Podľa jeho názoru preukázané, že Daniel Lipšic komunikoval a stretával sa s neprávoplatne odsúdenou Alenou Zsuzsovou. To podľa neho dokazuje komunikácia z roku 2012, ako aj vyjadrenia Aleny Zsuzsovej na súde v roku 2020. Na pojednávaní totiž obžalovaná Lipšicovi, ktorý bol v tej dobe právny zástupca Kuciakovcov, tykala.

Existenciu dôkazov o inej verzii vraždy Kuciaka načrtol aj advokát Marek Para. Pochybný kľúčový svedok Andruskó mal podľa neho prepojenie na kriminálne skupiny, o ktorých novinár písal a ktoré sa ho snažili zlikvidovať. Tvrdí, že Lipšic ovplyvňoval dokazovanie takým spôsobom, aby sa vyšetrovala len jedna verzia

Súd v máji roku 2023 oslobodil podnikateľa Mariana Kočnera v prípade objednávky vraždy investigatívneho novinára Jána Kuciaka i v kauze prípravy vrážd prokurátorov spod obžaloby. Obžalovanú Alenu Zsuzsovú senát Špecializovaného trestného súdu v Pezinku uznal za vinnú, dostala súhrnný 25-ročný trest väzenia. Rozhodnutie zatiaľ nie je právoplatné. O avizovaných odvolaniach bude rozhodovať Najvyšší súd.

Para o rozsudku v kauze Kuciak, dôkaznom bremene, motívoch, súdnom senáte a reakciách médií, politikov a zúčastnených strán na verdikt špeciálneho súdu, ktorý podnikateľa Mariana Kočnera oslobodil, hovoril aj v rozhovore s redaktorkou Mimi Šramovou.

„Peter Juhás ani zďaleka nie je ten excelentný vyšetrovateľ s gloriolou, ako nám médiá niekoľko mesiacov intenzívne podsúvali, dokonca nie je ani nekompromisný vyšetrovateľ najzávažnejších trestných činov. Peter Juhás je iba bábka, ovládaná JUDr. Lipšicom a JUDr. Kvasnicom, ktorá uverila rozprávke, že na konci tejto zvrátenosti ho čaká závratná politická kariéra,“ uviedla vo svojom článku v roku 2020 dnes už nebohá novinárka Jana Teleki.

„Tím vyšetrovateľov, ktorý riešil vraždu Jána Kuciaka v konečnom dôsledku nemal záujem vraždu vyšetriť, ani nájsť skutočného objednávateľa vrahov, ale pripraviť verziu, na základe ktorej malo dôjsť k odsúdeniu Mariána Kočnera a Aleny Zsuzsovej. V zmysle politickej objednávky mal zostaviť spis a vyrobiť dôkazy na základe, ktorých by bolo možné uložiť Mariánovi Kočnerovi a Alene Zsuzsovej doživotie, prípadne dvadsaťpäť ročný trest, čo je vzhľadom k ich veku dožitie,“ priblížila Teleki.

„Vyšetrovateľovi Petrovi Juhásovi pravdepodobne doposiaľ nedošlo, že skôr, či neskôr budú orgány činné v trestnom konaní vyšetrovať jeho trestnú činnosť, falšovanie a odstraňovanie podstatných dôkazov, marenie práv obvinených, či psychický nátlak na obvinených,“ prorokovala Teleki dávno pred tým, ako došlo k osudovému 10. októbru roku 2023, keď s jeho vedomím bol policajtom na inšpekcii odobratý spis týkajúci sa zdokumentovanej trestnej činnosti obvinených príslušníkov NAKA.

Zurianov zosnulý kamarát – bývalý prezident Policajného zboru SR generál Milan Lučanský presne 3 mesiace pred tým, ako ho sudkyňa ŠTS Pamela Záleská poslala do väzby, na sociálnej sieti napísal, že vyšetrovateľ Juhás nikdy pred touto trestnou vecou nevyšetril žiadnu vraždu, ani iný závažný trestný čin. V tejto súvislosti si položil otázku, či tútorom vyšetrovateľa vraždy Kuciaka nebol jeden z právnych zástupcov poškodených.

Práve vďaka falošnému naratívu o vražde Jána Kuciaka a masívnej propagande médií a mimovládok sa do úradu prezidentky SR dostala v roku 2019 dovtedy neznáma právnička Sorosom financovanej mimovládky Via Iuris a zároveň aktivistka za presun Pezinskej skládky Zuzana Čaputová. O rok na to sa v marci roku 2020 do kresla premiéra dostal Igor Matovič, ktorého vláda rozvrátila na Slovensku právny štát s fatálnymi následkami.

Zdroj: pravda.sk / InfoVojna

Príspevok Prokurátori zrušeného Lipšicovho úradu – Harkabus & Mikuláš sa vzdali funkcie dozoru v prípade vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice je zobrazený ako prvý na .