Bratislava 8. júla 2019 (SITA/HSP/Foto:SITA-Branislav Bibel)

Mimoparlamentné politické hnutie Progresívne Slovensko (PS) sa teší, že v politike na Slovensku sa začína rozprávať viac o programe a odborných riešeniach namiesto populizmu a vytvárania strachu. Riaditeľ komunikácie PS Ľubomír Ondrejkovič tak pre agentúru SITA reagoval na stranu Spolu, ktorá dnes predstavila svoje priority do parlamentných volieb. “Progresívne Slovensko pracuje na programových prioritách a budeme ich zapracovávať do spoločného volebného programu koalície PS/SPOLU, ktorý chceme predstaviť v septembri,” dodal

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Predseda strany SPOLU-občianska demokracia Miroslav Beblavý (uprostred) počas tlačovej konferencie strany SPOLU-občianska demokracia na tému: 10 priorít, ktoré budú hlavným programovým vkladom pri rokovaniach s našim partnerom – Progresívnym Slovenskom (PS)

Vzdelané a zdravé Slovensko, férová ekonomika či nezávislá polícia. Toto sú niektoré z desiatich priorít strany Spolu – občianska demokracia, ktoré budú hlavným programovým vkladom pri rokovaniach s ich partnerom – Progresívnym Slovenskom. Priority predstavil dnes na tlačovej besede líder strany Spolu Miroslav Beblavý spolu s členmi strany. “Rok a pol pripravujeme náš program, 19 programových dokumentov sme konzultovali s odborníkmi a aj s verejnosťou. Ide o najrozsiahlejšiu programovú operáciu za posledné roky, ktorou chceme posunúť SR vpred,” povedal Beblavý. “Toto je náš vstup do koalície s Progresívnym Slovenskom,” povedal Beblavý. Podľa neho súčasná vládna koalícia prestala spravovať štát. “My chceme ukázať, že sme najlepšie pripravení slúžiť ľuďom,” povedal. V koalícii s PS sa chce Spolu pokúsiť o zmenu štýlu robenia politiky. Strana PS tieto priority pozná už asi mesiac. Ako Beblavý vysvetlil, Spolu dnes chce ukázať, že program strany je dokončený.

V sfére ekonomiky má strana Spolu ambíciu pretaviť úspechy ekonomiky do bežných životov ľudí. Zdravotníctvo a jeho lepšia dostupnosť pre občanov všetkých skupín je tiež jednou z priorít strany. Spolu chce zmeniť organizáciu nemocníc, stav zdravotníckych zariadení, v ktorých lekári pracujú a v ktorých sa pacienti liečia. Zdravotníctvo podľa Spolu potrebuje viac investícií do nemocníc, do rozvoja a vybavenia. Preto chcú zriadiť fond na podporu investícií, ktorý umožní cielene investovanie s čo najväčším prínosom pre pacientov. Strana Spolu chce zlepšiť oblasť vzdelávania. Chcú v deťoch pestovať tvorivosť, schopnosť pracovať v tímoch, podporovať kritické myslenie. Rovnako v oblasti vysokých škôl chcú podporiť kvalitu, vedu a inovácie. Chcú zvýšiť konkurencieschopnosť našich univerzít vo vzťahu k zahraničným.

Medzi kľúčové programové priority strany Spolu patrí spravodlivé Slovensko. Nezávislá polícia, posilnenie nestrannosti a akcieschopnosti polície a prokuratúry, náhodné prideľovanie káuz a lepšia ochrana vyšetrovateľov sú súčasťou priorít. Dôležitým bodom programu je tiež vyrovnávanie regionálnych rozdielov, podpora najmenej rozvinutých regiónov a vidieka. Predstavitelia mimoparlamentnej strany chcú dosiahnuť modernú demokraciu. Vnímajú potrebu reformy samospráv. Strana chce vytvoriť aj druhú komoru parlamentu s jednomandátovými volebnými regionálnymi obvodmi.

Medzi prioritami, ktorými chce strana posilniť sociálny štát, je zameranie sa na zlepšovanie zdravia populácie, s čím úzko súvisí zvyšovanie kvality zdravotníctva. Strana Beblavého sa zameriava aj na rodinnú politiku. Podľa nich je povinnosťou štátu chrániť zraniteľné skupiny. Rovnako chcú, aby každé dieťa po troch rokoch malo garantované miesto v škôlke. Súčasťou ich opatrení je zníženie daní pre rodiny s deťmi ako aj zvýšenie rodičovského príspevku pri druhom a ďalšom dieťati. Strana neobchádza ani ochranu lesov. Ochranu životného prostredia vnímajú za podstatnú súčasť svojho programu. Poslednou oblasťou ich opatrení je európske Slovensko. Prioritou pre stranu je jednotná proeurópska zahraničná politika, vnútorná a vonkajšia bezpečnosť vrátane ochrany demokracie pred dezinformáciami a tiež plnenie záväzkov voči NATO.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj