Bratislava 16. júla 2019 (HSP/Foto:TASR-Martin Baumann)

Politická strana Progresívne Slovensko na svojom facebookovom účte podporila Pride videom, v ktorom pozývajú ľudí, aby prišli osláviť tento “sviatok ľudskosti”. Účasť prisľúbil aj Ivan Štefunko a Martin Poliačik, ktorí sa podľa ich slov, zúčastňujú tejto akcie každý rok

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto: Na snímke účastníci podujatia Festival Dúhový PRIDE Bratislava

Ako píše strana, Pride vznikol ako symbol hrdosti, kam chodia ľudia z queer komunity, ale aj “heteráci”.

Podľa nich sa nie všetci, z tejto komunity, cítia bezpečne, keď idú po ulici so svojím partnerom či partnerkou a tiež nemôžu osláviť svoj vzťah manželstvom, či registrovaným partnerstvom. “PRIDE je oslavou toho, že sme každý iný. Oslávme spoločne tento sviatok ľudskosti.”

Vo videu sa objavili aj David Dej, Dominik Devečák, Martin Dubéci, Martin Hojsík, Zora Jaurová a Dana Kleinert.

Pride na facebooku podporil aj nezaradený poslanec parlamentu Martin Poliačik. “Na Pride chodím každý rok. Na pódium alebo do davu, jednoducho chcem byť pri tom. Je to komunita, ktorá potrebuje pochopenie a podporu. Nechcem vidieť svoje priateľky a priateľov opúšťať Slovensko len pre to, že tu nedokážu žiť plnohodnotný život a vychovávať deti,” napísal Poliačik.

Podľa neho PS vie, že sú si všetci rovní a preto podporia tento pochod. Štefunko k videu iba napísal, že sa pochodu zúčastní tak, ako každý rok.

Deviaty ročník festivalu Dúhový PRIDE Bratislava sa uskutoční v sobotu 20. júla, v rovnaký deň ako pochod Hrdí na rodinu.

Z verejne činných ľudí účasť na Pride potvrdili primátor Bratislavy Matúš Vallo (taktiež PS) a verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová, predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba pošle pozdravné video, keďže sa nemôže osobne zúčastniť (viac v článku).

Ku pravidelnej účasti PS na Pride v súvislosti s nedávnym uzatvorením dohody so stranou KDH situáciu komentoval aj asistent poslanca NR SR Richarda Vašečku Lukáš Valach, ktorý napísal:  “Je fascinujúce, že Kresťansko-demokratické hnutie neuzatvorilo svoju prvú predvolebnú spoluprácu so stredovou stranou (Za ľudí) či liberálno-konzervatívnou stranou (OĽaNO), ale so stranou ktorá by mala byť jeho pravým programovým opakom: ľavicovo-liberálnym Progresívnym Slovenskom,” upozornil.

Štandardná hodnotová kresťanská strana by podľa Valacha takúto spoluprácu brala ako poslednú nevyhnutnosť, ku ktorej musí dôjsť až potom, keď som dohodol spoluprácu s ostatnými hodnotovo príbuznejšími stranami.

“Čo nás čaká ďalej? Spoločné predvolebné mítingy Poliačika a KDHákov na Pride? Kresťania na Slovensku to budú ďalej s napätím sledovať a ešte hlbšie sa zamýšľať, komu to vlastne v roku 2020 hodia,” dodal na záver Valach.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj