Bratislava 21. januára 2019 (HSP/Foto:SITA-Braňo Bibel)

Po dlhom avizovaní spoločného “demokraticko-opozičného” postupu v prezidentských voľbách a po nedávnom oznámení prezidentského kandidáta vládneho Smeru-SD sa začínajú zákulisné hry medzi liberálmi, progresívcami a ďalšími opozičnými silami. Má niektorý z ich kandidátov vôbec šancu na druhé kolo?

Na snímke podpredseda hnutia Progresívne Slovensko Michal Truban

Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) prichádza do volieb s právničkou Zuzanou Čaputovou, ktorá je v médiách vykreslená ako bojovníčka za spravodlivosť a proti oligarchii, no v rámci PS je sama podporovaná oligarchami zo spoločnosti Eset…

Jeden z lídrov PS Michal Truban nedávno na sociálnej sieti vysvetľoval, že podľa neho je dôležité, aby sme mali prezidenta, ktorý posunie Slovensko dopredu v jeho najväčšom probléme, ktorým je nespravodlivosť. “Zuzana Čaputová sa celý život angažuje v boji za spravodlivosť a preto viem, že práve ona je tou správnou voľbou,” vyhlásili.

Podotkol aj to, že vládny Smer musel vytiahnuť kandidáta, ktorý dlhé roky pôsobí mimo Slovenska a to vraj hovorí o tom, ako je vládna strana “personálne vyprahnutá, ale aj o tom, ako si nikto nechce dať na seba značku strany, počas ktorej mafia a oligarchia uniesla štát”. Trubana prekvapuje, že úspešný európsky úradník Maroš Šefčovič je ochotný toto podporovať.Truban k tomu v nedeľu zopakoval, že Šefčoviča by nevolil kvôli kolaborovaniu zo Smerom a Roberta Mistríka kvôli tomu, že vraj nemá skúsenosti s bojom za spravodlivosť.

“Ak si mám vybrať medzi Zuzanou Čaputovou – ktorá sa celý život zasadzuje za práva ľudí v tejto krajine, Robertom Mistríkom – síce úspešným vedcom, no bez skúseností s bojom za spravodlivosť na Slovensku, alebo Marošom Šefčovičom – úspešným diplomatom, ktorý ale nemá problém s korupčným systémom kolaborovať. vyberám si jednoznačne Zuzanu Čaputovú.”Robert Mistrík, ktorý je údajne nestraníckym kandidátom, no podporuje aj financuje ho SaS a Spolu, sa niekoľko týždňov dozadu vyjadroval za spájanie síl demokratickej opozície a naznačoval niektorým kandidátom, aby bol on práve tým jediným spoločným. Išlo o tlak najmä na kandidátov ako práve Čaputová či Mikloško, ku žiadnym zásadným vyhláseniam však neprišlo a podľa Denníka N už spájanie omrzelo aj Mistríka.

“V médiách v týchto dňoch zaznelo, že kandidáti demokratickej opozície plánujú v kampani pokračovať až do konca. Tým táto téma stráca zmysel, no verím, že nakoniec sa všetci aktéri rozhodnú zodpovedne,“ konštatoval vedec Mistrík.


Zdroj