Bratislava 5. decembra 2018 (HSP/Foto:SITA-Ľudovít Vaniher)

Politické subjekty postupne predstavujú kandidátky do budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP). Tento týždeň tak urobilo aj hnutie Progresívne Slovensko, ktoré v eurovoľbách povedie trojica Šimečka – Jaurová – Hojsík. Liberáli pri tom v propagačnom videu tvrdia, že populisti im idú ukradnúť Európu.”

Na snímke člen Správnej rady hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka

Progresívne Slovensko vo svojom videu slovami ich podpredsedu a prvého muža na kandidátke Michala Šimečku (komentátora a blogera Denníka N, predtým denníka SME) uvádza: “Populisti nám idú ukradnúť Európu.”

Dvojka kandidátky – Zora Jaurová – producentka, aktivistka a odborníčka na kultúru dodáva, že “vďaka Európskej únii žijeme v mieri, slobode a demokracii”, “To všetko však môže byť dnes ohrozené,” vystríha Jaurová, v momente, keď sa na videu zobrazujú na mape lídri pro-národných strán a známi euroskeptici ako Marine Le Pen, Nigel Farage, Geert Wilders, Tomio Okamura, Jaroslaw Kaczynski, Viktor Orbán, Heinz-Christian Strache, Pablo Iglesias Turrion, Alexander Gauland

“Na Slovensku, ale aj inde v Európe naberajú na sile populisti a extrémisti, ktorí chcú EÚ oslabiť a rozdeliť. My ju naopak chceme posilniť a posunúť vpred o liberálne a progresívne hodnoty, ktoré sú jedinou skutočnou protiváhou tohto populizmu.” vyhlásil vo videu Šimečka, pričom medzi týchto populistov vo videu PS zaradili aj Fica, Danka a Sulíka.

Podľa Jaurovej je PS pripravené postaviť sa za ochranu európskych demokratických hodnôt. Ďalší kandidát Martin Hojsík uvádza, že zjednotení s Európskymi liberálmi a francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom budujú progresívnu koalíciu, ktorá v máji 2019 “zastaví vlnu populizmu”.

O trojici kandidátov sa na sociálnej sieti zmienil aj poslanec Národnej rady Martin Poliačik reprezentujúci toto liberálne zoskupenie. Napísal, že ide o “extrémne kompetentných a hlavne jasne pro-európskych” ľudí.

Michala Šimečku označil za jedeného z najrozhľadenejších ľudí, ktorých pozná a v Európskom parlamente bude podľa jeho názoru bezpochyby prínosom pre budúcnosť Európskej únie.

Takisto Zora Jaurová má vraj za sebou “kopec skúseností z Bruselu”. “Som presvedčený, že ak niekto posunie našu Európsku identitu a cítenie ďalej, tak to bude práve ona.

Poliačik dodáva, že Martin Hojsík má za sebou desiatky rokov občianskeho aktivizmu a boja za lepšie životné prostredie. Dodáva, že to je niečo, čo sa dá  najefektívnejšie ochrániť práve z európskych štruktúr.

“Mišo Šimečka to napísal skvele, keď napísal, že je oslobodzujúce bojovať za svoje skutočné presvedčenie. A s touto silnou trojkou na špičke kandidátky Progresívne Slovensko nepochybujem, že naše presvedčenie vo voľbách presadíme a zhmotníme,” dodal Martin Poliačik.