Progresívci chceli meniť Slovensko, mali by začať od seba: Štefunkova firma v podozrivom tendri s premrštenými cenami licencií IBM pre Žilinskú univerzitu. Štefunko: “Ja s tým nič nemám, ja to len vlastním”. Čaputová: “Ja tomu nerozumiem”

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Bratislava 1. februára 2019 (HSP/Foto:TASR-Pavel Neubauer)

Zakladateľ liberálneho mimoparlamentného hnutia Progresívne Slovensko (PS) Ivan Štefunko sa dostal do tieňu podozrenia kvôli účasti spoločnosti Monogram Technologies, v ktorej je štvrtinovým akcionárom, v podozrivom tendri pre Žilinskú univerzitu. Podľa portálu Aktuality.sk sa v tomto prípade mali dodávať predražené vedecké zariadenia, pričom ceny mali byť premrštené v súvislosti s licenciami americkej spoločnosti IBM

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke uprostred Ivan Štefunko

Firma so Štefunkovým podielom uspela v tendri, v ktorom bola jej súperom kontroverzná spoločnosť Anext médiami spájaná s bývalým ministrom hospodárstva Jánom Počiatkom, pričom tieto dve spoločnosti mali mať podozrivo rovnaké ponuky zariadení a pri dodávke zariadení neskôr spolupracovali. Prípadom sa už zaoberá Protimonopolný úrad.

Štefunko sa obhajuje tým, že vo firme nie je aktívny, je “iba” jej akcionár, a neovplyvňuje jej smerovanie. Uviedol, že ‚”obchodné vedenie firmy akúkoľvek kolúziu odmieta”.

Podľa zdroja portálu hlavnou položkou neúmerného navýšenia ceny celej štátnej zákazy boli licencie spoločnosti IBM: Štefunko sa k tejto súvislosti vyjadril len stručne: “Rozdiel zrejme spočíva v špecifikách amerického a európskeho trhu.”

Licencie na IBM dopravné centrum sa v roku 2014 predávali za približne 67-tisíc eur. Firma Monogram ich univerzite dodala za 174-tisíc eur. Keďže sa dodávali tri licencie, univerzita mohla prísť o vyše 300-tisíc eur.

Štefunko ako aj ďalší predstavitelia PS (Truban, Dubéci, Čaputová) sa stotožňujú s vysvetlením lídra strany, že nejde o kartelovú dohodu, prípadne ako právnička Čaputová, sa k prípadu nevedia vyjadriť, keďže “nie sú odborníci na túto oblasť”.


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj