Hongkong 17. júna 2019 (TASR/HSP/Foto:Pixabay)

Hongkonského prodemokratického aktivistu a tvár protestov tzv. dáždnikového hnutia Chuanga Č’-fenga, známeho aj pod poeurópšteným menom Joshua Wong, v pondelok prepustili z väzenia. Informovali o tom agentúry AFP a AP

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

Dvadsaťdvaročný Wong si odsedel za mrežami dva mesiace pre svoju účasť na protestoch v roku 2014. Trest mu znížili z pôvodných troch mesiacov na dva, pretože v čase svojho zatknutia ešte nebol plnoletý.

Po prekročení brán väznice Wong pred svojimi sympatizantmi a reportérmi vyzval propekinskú šéfku hongkonskej administratívy Carrie Lamovú, aby odstúpila z funkcie. Pridal sa tak k požiadavkám aktivistov, ktorí počas nedeľňajších masových protivládnych demonštrácii žiadali Lamovej odchod.

“Už viac nie je oprávnená viesť Hongkong. Musí vyvodiť zodpovednosť a odstúpiť,” vyhlásil Wong.

Lamová sa v nedeľu ospravedlnila za spôsob, akým sa jej vláda snažila presadiť zákon umožňujúci vydávanie osôb podozrivých zo spáchania trestného činu do krajín, s ktorými nemá Hongkong uzavreté dohody o extradícii, vrátane pevninskej Číny. Prodemokratickí aktivisti však Lamovej ospravedlnenie odmietli. Požadujú jej odstúpenie z funkcie, ako aj definitívne stiahnutie spornej legislatívy.

Wong zohrával v roku 2014 kľúčovú rolu pri protestoch, počas ktorých demonštranti okupovali niektoré časti Hongkongu. Nepokoje v roku 2014 trvali 79 dní a konali sa v súvislosti s plánmi Pekingu vylúčiť tzv. občianske nominácie kandidátov a obmedziť voľby na kandidátov schválených špeciálnym volebným výborom, úzko spätým s elitami v Pekingu.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK65 0900 0000 0051 5666 1326

Zdroj