Moskva 25. septembra 2019 (TASR/HSP/Foto:Screenshot Youtube)

Prívrženci jakutského šamana Alexandra Gabyševa, ktorý sa pred polrokom pešo vydal do Moskvy “vyhnať Putina”, v utorok predčasne ukončili svoj pochod do ruskej metropoly. Tvrdia, že sa im vyhrážali príslušníci bezpečnostných zložiek. Podľa ich názoru šlo o ľudí z ruskej Federálnej bezpečnostnej služby (FSB)

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Alexander Gabyšev

Spravodajský server Novaja gazeta v stredu napísal, že šamanovi priaznivci sa po jeho minulotýždňovom zadržaní na pomedzí Buriatskej republiky a Irkutskej oblasti a následnom prevoze do Jakutska rozhodli v šamanom začatej púti do Moskvy pokračovať.

Začiatkom tohto týždňa ich však neďaleko obce Sľuďanka v Irkutskej oblasti zadržala polícia a urobila s nimi pohovor pre údajné porušenie pravidiel cestnej premávky, ktorého sa dopustili, keď kráčali po kraji cesty.

Šamanovi sympatizanti tvrdia, že počas pohovoru na policajnej stanici sa im vyhrážali osoby, ktoré oni identifikovali ako možných príslušníkov FSB.

“Vzali nás do Sľuďanky. Povedali nám, že ideme proti systému. A že ak neprídeme k rozumu, vyhlásia nás za teroristov. Dali nám ultimátum do 07.00 h rána, potom malo prísť obsadenie (nášho) tábora,” uviedol pre portál jeden zo šamanových nasledovníkov, ktorý sa predstavil ako Alexej.

Gabyšev po tom, ako sa voči nemu začalo trestné stíhanie a bol zadržaný, prostredníctvom videozáznamu vyzval svojich sympatizantov, aby v pochode na Moskvu nepokračovali.

Časť ľudskoprávnych aktivistov však tvrdí, že nakrúcanie videa sa uskutočnilo pod tlakom FSB, ktorá Gabyševovi sľúbila, že ak ho nahrá, prepustia ho z väzby.

Gabyšev, ktorý sa označuje za šamana, sa v marci vydal na 8000 kilometrov dlhý peší pochod z Jakutska do Moskvy, aby “vyhnal” ruského prezidenta Vladimira Putina a obnovil “vládu ľudu”.

Pochod do Moskvy mal podľa jeho plánov trvať dva roky. Do svojho zadržania vo štvrtok – na pomedzi Buriatskej republiky a Irkutskej oblasti – mal za sebou asi 3000 kilometrov.

Po zadržaní ho previezli do Jakutskej republiky, kde sa podľa tlačovej správy miestneho ministerstva zdravotníctva podrobil psychiatrickému vyšetreniu v klinike v hlavnom meste Jakutsk.

Prevoz Gabyševa na vyšetrenie na psychiatrickú kliniku minulý týždeň kritizoval člen rady pre ľudské práva pri kancelárii ruského prezidenta Iľja Šablinskij. Pripomenul, že ruská psychiatria má vo svojich dejinách “temnú stránku, keď slúžila záujmom jedného zoskupenia a mučila a hubila ľudí na smrť.”

“Ak teraz vidíme nejaké príznaky obnovenia tejto tradície, ide z toho strach,” uviedol Šablinskij.

Sovietsky zväz patril k tým krajinám, ktoré zneužívali psychiatriu na to, aby sa zbavili – dočasne alebo aj natrvalo – tých, čo sú nepohodlní a pre režim nebezpeční.

Vážení čitatelia, Hlavné Správy sú v zúrivej ekonomickej vojne s liberálnym establišmentom. Podporte nás a pomôžte nám vybojovať zápas o konzervatívne hodnoty. Vážime si každé euro.


č. účtu: SK15 0900 0000 0005 7106 3662

Zdroj