Oxford 22. januára 2019 (HSP/Sputnik/Foto:pixabay)

John Finnis patrí v súčasnosti k najznámejším právnym filozofom. Skupina študentov chce ale dosiahnuť jeho odchod z Oxfordu kvôli názorom na zväzky gayov

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Ilustračné foto

John Finnis, profesor na Oxfordskej právnickej fakulte, má za sebou dlhý zoznam extrémne diskriminačných stanovísk voči mnohým skupinám znevýhodnených ľudí,” uvádza sa v petícii, ktorú podpísalo viac než 482 ľudí. 

Je známy tým, že je obzvlášť homofóbny a transfóbny, dodáva sa v petícii.

Informáciu zverejnil portál The Oxford Student, ale aj veľké britské denníky ako Daily Mail či The Times.

Študentská petícia vyčíta 78 ročnému emeritnému profesorovi práva a právnej filozofie jeho články, ktoré vyšli v odborných právnických časopisoch v rokoch 1994 2011, keď sa ešte o manželstve osôb rovnakého pohlavia viedol v Spojenom kráľovstve politický boj. Finnis v nich prinášal argumenty proti týmto zväzkom.

Autori petície mu napríklad vyčítajú, že mal kedysi homosexuálny pohlavný styk porovnávať so sexom so zvieratami.

Petícia paroduje moju pozíciu a moju svedeckú výpoveď v americkom ústavnom procese, bráni sa profesor a za svojimi spismi si stojí. Esej z roku 1994 podporuje klasickú a striktne filozofickú morálnu kritiku všetkých mimomanželských sexuálnych aktov a bola opakovane publikovaná mnohokrát, naposledy Oxfordským univerzitným vydavateľstvom v treťom zväzku mojich zozbieraných esejí.

Študenti tiež Finnisovi vyčítajú, že je rasista a xenofób. Dôvodom byť jeho názor z roku 2009, podľa ktorého kultúrna diverzita môže vyústiť do balkánskych pomerov, ktoré boli podobné vo vojne v Bosne v 90. rokoch.

Univerzita sa však Finnisa zastala. Sloboda prejavu a čulá akademická debata neodmysliteľne k univerzitnému prostrediu patria.

Vplyvný aj na Slovensku

Profesor Finnis je Austrálčan a popredný teoretik prirodzeného práva. Bol študentom H. L. A. Harta, jedného z najväčších právnych filozofov 20. storočia. K Finnisovým študentom zase patria významní právnici ako sudca Najvyššieho súdu USA Neil Gorsuch alebo americký právny a politický mysliteľ Robert P. George.

S Finnisom bol v kontakte aj bývalý slovenský premiér Ján Čarnogurský, ktorý tvrdí, že sa naposledy stretol s Finnisom v Bratislave, kde mal prednášku v roku 2005. Podľa jeho slov mu Finnis povedal: Ján, my sme vám pomáhali za komunizmu, ale vy nám to budete musieť vrátiť. Vtedy som mu nerozumel. Začínam mu rozumieť.

Nie je prvý

Finnisov prípad nie je prvým pokusom o verejné odstránenie významného mysliteľa kvôli jeho konzervatívnym názorom. V novembri sa zdvihla vlna aj proti britskému filozofovi Rogerovi Scrutonovi.

Roger Scruton je konzervatívny britský filozof širokého zamerania. Píše štúdie o duchu doby, smúti nad úpadkom Veľkej Británie a tiež komponuje hudbu. Vydával konzervatívny štvrťročník Salisbury Review, postavil sa proti zákazu fajčenia, proti zákazu honu na líšky, pretože je to stará britská tradícia, a podporoval brexit.

V médiách sa predtým objavili niektoré staršie Scrutonove výroky, ktoré dnes už nevyhovujú progresívnemu jemnocitu. Niektorí poslanci opozičných labouristov a liberálnych demokratov sa začali ozývať, že nositeľ podobných názorov nemal nikdy byť vládou menovaný do akejkoľvek verejnej funkcie.

Konzervatívna vláda sa však postavila za Scrutona a ponechala ho vo funkcii aj napriek tlaku na jeho odvolanie.


Zdroj