Bratislava 30. decembra 2018 (HSP/FranceSoir/Foto:Pixabay)

56-ročná Belgičanka prišla o oko počas sprchovania, keď si zabudla vybrať z očí kontaktné šošovky. Teraz nosí očnú protézu

Ilustračné foto

Jednoduchá zábudlivosť môže mať dramatické následky. Petra van Kalmthoutová z Belgicka prišla o oko po tom, ako cítila silnú bolesť. Príčina: zabudla si vybrať z očí kontaktné šošovky pred sprchovaním.

Pod jednu kontaktnú šošovku sa dostal parazit. “Bol to pravdepodobne tento moment, prečo sa to zle skončilo. Voda sa dostala medzi moje oko a kontaktnú šošovku. Obsahovala inak neškodný parazit, okrem prípadu, že sa dostane do oka”, povedala Petra van Kalmthoutová. Niekoľko hodín po sprchovaní začala cítiť svrbenie a pálenie. Hneď na to zavolala lekárovi, ktorý jej predpísal kvapky, avšak na bolesť v oku nemali žiadny účinok.

O niekoľko dní neskôr, keď už nebola schopná znášať bolesť a už okom nič nevidela, rozhodla sa ísť do nemocnice Anvers. Tam sa lekári pokúsili vykonať transplantáciu rohovky, no bezvýsledne. Nakoniec bolo potrebné oko odstrániť a Petra van Kalmthoutová žila so zakrytým jedným okom tri dlhé roky. Dnes už má očnú protézu.

Nosenie kontaktných šošoviek môže byť veľmi užitočné pre mnohých ľudí, ktorí uprednostňujú túto možnosť oproti okuliarom, avšak môže to byť aj nebezpečné.

Treba dodržiavať určité zásady, nemali by ste sa sprchovať s kontaktnými šošovkami, odporúča sa tiež umývať ich vhodným prípravkom a  hlavne nie čistou vodou. Tiež je veľmi dôležité, dobre si umyť a vysušiť ruky predtým než sa dotknete šošoviek.

Katarína Hlásniková


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj