Nitra 23. apríla 2019 (HSP/Nitra.sk/Foto: Ľudmila Synaková)

Dobrá správa pre obdivovateľov histórie a milovníkov umenia! Prvý júlový víkend ožije centrum Nitry opäť tradičnými mestskými slávnosťami, známymi pod poetickým názvom „Nitra, milá Nitra“. Slávnosti, spájajúce tradičné Dni Nitranov s Pribinovými a Cyrilo-metodskými slávnosťami, budú Nitrou rezonovať od 5. do 7. júla

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte

Ako každý rok už od roku 2004, aj tento rok bude hlavným cieľom slávností popularizácia bohatej histórie nášho mesta. Začiatok slávností predznamená vo štvrtok 4. júla večer záverečný koncert festivalu sakrálnej hudby Musica Sacra. Ponitrianske múzeum prispeje k bohatému programu odborno-vedeckou konferenciou s popularizačným podtónom, prezentujúcou naše bohaté historické korene.

V piatok 5. júla dopoludnia privítajú organizátori na Svätoplukovom námestí pútnikov. Priebeh Cyrilo-metodskej národnej púte odvysiela RTVS v priamom prenose na Jednotke. Predovšetkým pútnikom bude určený aj Deň otvorených dverí na Nitrianskom hrade. Históriu naživo budú môcť pútnici a návštevníci zažiť počas piatka a soboty na historickom festivale Pribinova Nitrava.

„Mesto Nitra by počas tohtoročných slávností chcelo nadviazať na úspešné exteriérové divadelné predstavenia, ktoré v uplynulých rokoch predstavilo verejnosti významné historické momenty z bohatej nitrianskych dejín. Projekt je podaný, veríme, že získame finančnú podporu,“ povedala Dagmar Bojdová, vedúca odboru kultúry MsÚ Nitra.

Jarmočné dianie budú môcť návštevníci zažiť na troch miestach – v Podhradí, na korze i na Svätoplukovom námestí. V Hornom meste plánujú organizátori sprístupniť pre umenie dvory, záhrady a pivnice tak, ako to bolo zaužívané v minulosti počas Palánku, podujatia organizovaného Pavlom Sikom. Oslovili preto majiteľov dvorov, aby svoj záujem o sprístupnenie a prezentáciu umenia (hudobné produkcie, výstavy a remeslá) deklarovali na mestskom úrade.

Pre verejnosť by mal byť otvorený aj areál bývalých zoborských kasární na Martinskom vrchu. Bodku za celodennými programami urobia po oba večery vystúpenia hudobných skupín, ktorých účasť zatiaľ nie je na sto percent potvrdená.

Súčasťou mestských slávností bude aj cyrilo-metodské zážitkovo-zábavné pútnické putovanie pre peších i pre cyklistov od dražovského kostolíka sv. Michala cez Zoborský kláštor, kde sa v nedeľu 7. júla dopoludnia bude slúžiť svätá omša, až na Martinský vrch s bohatým programom v archeoskanzene. Organizátori ponúkajú priestor na týchto troch miestach aj pre podnikateľov v gastrobiznise. Hlavnými organizátormi mestských slávností sú mesto Nitra, Nitriansky samosprávny kraj a Biskupstvo Nitra.

Ľudmila Synaková


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj