Bratislava/Havana 29. marca 2019 (HSP/Foto:TASR/AP-Ramon Espinosa)

Pred pár mesiacmi sa v mainstreamových médiách zniesli hromy-blesky na hlavu predsedu Smeru Roberta Fica a poslanca Ľuboša Blahu za to, že navštívili Kubu. Tento týždeň tam priletel aj princ Charles s manželkou a kritikom poslal dôstojnú odpoveď

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke uprostred Britský princ Charles s manželkou Camillou (napravo) počas kladenia venca k pamätníku kubánskeho národného hrdinu, básnika Josého Martího na Námestí revolúcie v kubánskej Havane 24. marca 2019

Vraj nám to nerobí dobrú reklamu. Vraj to vysiela zlý signál. Vraj je to podozrivé. Vraj to len podporuje kubánsky režim. Vraj si to žiada vysvetlenie… prskali opoziční politici a novinári, keď Robert Fico a Ľuboš Blaha koncom minulého roka absolvovali niekoľkodňovú návštevu na Kube, počas ktorej sa stretli s kubánskymi predstaviteľmi a jednali tam o obchodných a finančných otázkach.

Uplynulú nedeľu prileteli na Kubu britský princ Charles s manželkou Camillou. Počas tejto prvej návštevy britskej kráľovskej rodiny na tomto ostrove sa stretli s kubánskym prezidentom a navštívili rôzne pamätihodnosti.

V tejto súvislosti americký senátor Rick Scott ešte pred návštevou Kuby požiadal princa Charlesa, aby návštevu zrušil, pretože Kuba podporuje venezuelského prezidenta Nicolása Madura. Dostal však peknú odpoveď od britského ministra pre Európu a Ameriku Alana Duncana.

Duncan neposlal amerického senátora za jeho bezočivé slová tam, kam by si zaslúžil, ale odkázal mu toto: „Rovnako ako aj mnohé ďalšie krajiny veríme, že najlepší spôsob ako propagovať ľudské práva a povzbudiť Kubu k úplnému rešpektovaniu základných slobôd je práve prostredníctvom diplomacie, čoho príkladom je aj táto návšteva.“

Túto odpoveď by si mali zapamätať aj naši politici pre prípad, keď najbližšie niekto bude kritizovať ich cestu na Kubu, do Číny, Ruska, Venezuely, Iránu, či hoci aj do Severnej Kórey. Ak aj samotný britský princ môže šíriť takýmto spôsobom tie správne demokratické hodnoty, môžeme to isté robiť aj my.

Ivan Lehotský


Žiaden obsah na tejto stránke nie je spoplatnený

Vážení čitatelia, žiaden článok na tejto stránke nie je spoplatnený, čo je dôvodom, prečo musí byť na nej viac reklamy. Chceme vás preto poprosiť o trpezlivosť a zhovievavosť. Vieme, že reklama je niekedy otravná, ale pomáha dofinancovať prevádzku vášho obľúbeného portálu. Chceme sa tiež obzvlášť poďakovať tým, ktorí nás finančne podporujú. Ak sa k nim chcete pripojiť, kliknite sem.

Zdroj