Riga 31. januára 2019 (HSP/Foto:Sputnik-Sergey Pyatakov)

Primátor lotyšského hlavného mesta Riga Nil Ušakov poprel informácie, že bol zatknutý, aj napriek tomu, že to uvádzali viaceré lotyšské médiá

  • Facebook
  • Google+
  • VKontakte
Na snímke Nil Ušakov

Vyhlásil, že takzvaný „korupčný škandál“ bol „ušitý“ jeho oponentmi. Zdôraznil, že je nevinný a preto nemieni podať demisiu. Opozičné médiá prízvukujú, že lotyšská väčšina už veľa rokov chce zničiť mladého, šikovného, úspešného, ale „po rusky hovoriaceho“ primátora Rigy.

V rámci totálneho boja proti ruskej menšine vo všetkých pobaltských republikách podobné epizódy už dávno nikoho neprekvapujú. Naopak mnohí sa v Lotyšsku čudujú, ako je možné, že primátorom hlavného mesta je už dlhé roky mladý Rus. V súčasnosti má 42 rokov a do svojej funkcie bol zvolený pred takmer 10 rokmi (1. júla 2009) vo veku iba 32 rokov. Vo funkcii primátora hlavného mesta Lotyšska je už tretie funkčné obdobie.

Pochopiteľne, lotyšskí nacionalisti ho chcú za každú cenu zbaviť funkcie a šijú naňho rôzne búdy. Aj tento raz niektorí mestskí politici a média začali šíriť správy o korupčných praktikách „ruského“ primátora. Touto kauzou sa začali zaoberať, pochopiteľne, aj príslušníci rôznych  „kompetentných orgánov“.

Poslanec mestského zastupiteľstva Rigy Ruslan Pankratov pre média uviedol, že príslušníci Byra pre prevenciu a boj proti korupcii včera zatkli Nila Ušakova. Samotný Nil Ušakov túto správu poprel, ale potvrdil, že príslušníci Byra pre prevenciu a boj proti korupcii včera vykonali prehliadku jeho bytu a pracoviska.

Lotyšské média pripomenuli, že na Ušakova útočia „dela tých najväčších kalibrov“: problémy mu robia nielen mnohí ministri súčasnej vlády, ale aj samotný lotyšský prezident Raimonds Vējonis, ktorý ho ešte pred Silvestrom požiadal, aby podal demisiu.

Lotyšské média uvádzajú, že príslušníci Byra pre prevenciu a boj proti korupcii prehliadali kanceláriu primátora a, ako napísali, „vyniesli z jeho kancelárie akési čierne vrecia.“ Do týchto vriec nahádzali mnohé dokumenty a korešpondenciu primátora.

Lotyšské médiá poukazujú na to, že Nila Ušakova chcú spojiť s korupčným škandálom, ktorý vypukol v súvislosti s činnosťou mestského podniku „Rīgas Satiksme“ („Rižské spoje“). Do škandálu sú zatiahnutí aj zástupcovia českého a poľského podniku, ktorí údajne uplácali niektorých poslancov, aby pomohli zabezpečiť nákup ich produkcie – dopravných prostriedkov MHD. Celé vedenie mestského podniku „Rīgas Satiksme“ kvôli škandálu podalo demisiu, potom zatkli šiestich členov predstavenstva podniku, ktorí údajne boli zapletení do korupčných operácií.

Domáce médiá uvádzajú, že rôzni „ kompetentní“ mali dostať úplatok v celkovej výške 800 tisíc eur za to, aby napomohli nákupu takmer 200 kusov vozidiel mestskej hromadnej dopravy. Do tohto škandálu sa snažia zatiahnuť aj primátora Nila Ušakova, ktorý však tvrdí, že žiaden úplatok nebral, žiaden zákon neporušil a je nevinný.

Eugen Rusnák


Zdroj